Vyhrážanie sa novinárom: Polícia má podozrivého. Hamran prípad pridelil NAKA

Krátko po piatom výročí vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice sa mimoriadny kultúrny výbor v utorok zaoberal vyhrážkami voči moderátorke RTVS Marte Jančkárovej.

28.02.2023 14:20 , aktualizované: 17:30
Ľuboš Blaha Foto: ,
Ľuboš Blaha (druhý zľava) počas mimoriadneho Výboru Národnej rady pre kultúru a médiá 28. februára 2023
debata (251)

Jeho zvolanie inicioval predseda výboru a nezaradený poslanec Kristián Čekovský. Prezident Policajného zboru Štefan Hamran na výbore potvrdil, že polícia už má podozrivú osobu, voči ktorej budú už čoskoro vykonané procesné úkony. Zároveň uviedol, že okrem Jančkárovej je ďalšou poškodenou v prípade nebezpečného vyhrážania aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Video
Machaj: Spoločnosť sa ani po piatich rokoch od vraždy Kuciaka neupokojila, naopak

„Máme tam určité informácie, dôkazy, ktoré smerujú ku konkrétnemu podozreniu. Zrejme sa budú vykonávať procesné úkony. Pracujeme s konkrétnou osobou, ktorú podozrievame z toho, že sa mohla dopustiť jedného z týchto skutkov,“ povedal policajný prezident.

Video
Poslanec Kristián Čekovský k rokovaniu mimoriadneho kultúrneho výboru v súvislosti s vyhrážkami voči moderátorke RTVS.

Polícia podľa neho urobí všetko preto, aby tieto prípady vyšetrila a útoky na novinárov vníma veľmi citlivo. Šéf polície nechcel predbiehať v súvislosti s informáciami o trestnej sadzbe. Ide podľa neho o nebezpečné vyhrážanie, trestné stíhanie sa vedie v troch veciach.

Prípad vyšetruje Národná kriminálna agentúra (NAKA) napriek tomu, že to nie je v jej vecnej pôsobnosti. „Rozhodol som tak ako prezident Policajného zboru, keďže ide o novinárov. A myslím si, že v tejto spoločnosti by už mohla byť takáto stopka pre akékoľvek násilie smerujúce k novinárom, pretože vieme, čo sa stalo v tejto krajine, a bol by som nerád, keby sa niečo také zopakovalo,“ doplnil Hamran. Zároveň informoval, že na regionálnej úrovni bude polícia vytvárať štruktúry, ktoré budú kontaktné, a komunikačné body pre investigatívnych novinárov, aby im vedeli poskytnúť intenzívnejšiu ochranu.

Zuzana Čaputová Čítajte viac Čaputová vyjadrila podporu Jančkárovej a RTVS. Zlu sa neustupuje, odkázala

Minister spravodlivosti Viliam Karas na výbore informoval o návrhu reformy trestnej politiky. Dodal, že novelizácia Trestného zákona už má ísť na rokovanie vlády. Týkať sa má nielen profesie novinára, ale aj lekárov či zdravotných sestier. Podľa jeho slov má dôjsť k sprísňovaniu trestného činu ohovárania.

„Riešime otázku šikanóznych trestných konaní vo vzťahu k novinárom, upravujeme skutkovú podstatu trestného činu ohovárania, riešime otázku podnecovania, kde sa budú riešiť otázky vyzývania na zhromaždenia pred obytnými domami rôznych osôb vrátane novinárov, útoky na rôzne povolania, ako sú lekári, vrátane novinárov,“ doplnil.

Na výbor boli pozvaní aj generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj, šéfka sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS Anna Sámelová i štátny tajomník rezortu kultúry Radoslav Kutaš.

Zasadnutie mimoriadneho Výboru Národnej rady...
Zasadnutie mimoriadneho Výboru Národnej rady...
+3Zľava poslanec Miroslav Kollár (Modrá...

Poslanec Smeru Ľuboš Blaha odmietol vyhrážky voči redaktorke RTVS, no zároveň odmietol, že by za ne mohol Smer. Hovoril o zlyhaní Jančkárovej, ako aj vedenia RTVS a porušení demokratickej diskusie.

Uznesenie neprijali

Sámelová uviedla, že stanovisko RTVS sa nemení. „Uplatnili sme prázdne kreslo, pretože naša dramaturgia odmietala akceptovať nepozvaného hosťa v relácii, kam sme pozvali niekoho iného,“ informovala. RTVS stojí za Jančkárovou, ktorá podľa Sámelovej urobila všetko preto, aby bola konštruktívnou oponentkou voči dočasne poverenému ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi (OĽANO). Relácia bola podľa nej vyvážená a nestranná. Je podľa nej bežné, že sa RTVS dohaduje s politickými stranami tak, aby boli v relácii hostia, ktorí nemajú navzájom osobné animozity, a aby bola diskusia prínosná pre divákov či poslucháčov.

Výbor prerušili po vyše štvorhodinovom rokovaní. Uznesenie neprijali, pretože v jeho závere na ňom nebol prítomný dostatočný počet členov. Pripravené uznesenie hovorí o odsúdení útokov na novinárov, predovšetkým od politikov, ktorí majú dosah na verejnú mienku. Podľa šéfa výboru Kristiána Čekovského by politici nemali podnecovať nenávisť a robiť z novinárov terče. Uznesením tiež chcú vyzvať vládu, aby naďalej predkladala legislatívne zmeny na zlepšenie mediálneho prostredia a zvýšenú ochranu novinárov. Prijatie uznesenia má byť na stole na pokračovaní výboru, Čekovský zatiaľ nevedel povedať, kedy opäť zasadne.

fico blaha Čítajte viac Parlament k vyhrážkam novinárke RTVS: Chceme zaviazať vládu, aby konala, tvrdí Čekovský

K výhražným e-mailom a telefonátu voči moderátorke Marte Jančkárovej došlo podľa RTVS po minulotýždňovej relácii Sobotné dialógy, ktorej hostkou bola prezidentka Čaputová, a po relácii odvysielanej 25. februára, do ktorej sa dostavil namiesto pozvaného politika Smeru Mariána Kéryho Ľuboš Blaha, ktorý nebol pozvaný, čo RTVS odmietla a uplatnila štandardný postup tzv. prázdneho kresla.

RTVS poukázala, že politické strany nemôžu svojvoľne meniť hostí, ktorých verejnoprávne médium do relácií pozvalo. Miesto v diskusnej relácii podľa telerozhlasu nepatrí politickej strane, ale konkrétnemu hosťovi, ktorého redakcia do diskusie pozvala z obsahových dôvodov.

© Autorské práva vyhradené

251 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #vyhrážanie #útoky voči médiám