Posledný prípad osýpok odhalilo testovanie v Národnom referenčnom centre v Bratislave z 27. februára, keď sa osýpky potvrdili u 18-mesačného dieťaťa. Nebolo zaočkované prvou dávkou proti osýpkam pre dočasné zdravotné kontraindikácie, v zahraničí nebolo. Následne bolo hospitalizované.
Čítajte viac V Bratislave potvrdili ďalší prípad osýpokRodičia dieťaťa navštívili pediatrickú ambulanciu v Petržalke 21. februára. „Pacientov, ktorí navštívili ambulanciu v rovnakom čase, priamo kontaktoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave. Epidemiologická súvislosť s predchádzajúcimi laboratórne potvrdenými prípadmi osýpok sa zatiaľ nepreukázala,“ uviedol ÚVZ.
Vznikať môžu malé ohniská nákaz
Všetky prípady osýpok z tohto roka potvrdili v Bratislave, išlo o malé deti. Pre ich nízky vek, resp. zdravotné kontraindikácie, ešte neboli proti ochoreniu zaočkované. Úrad verejného zdravotníctva poznamenal, že v súčasnosti spolu so svojimi regionálnymi pobočkami venuje zvýšenú pozornosť výskytu osýpok na území Slovenska i v okolitých krajinách a neustále sledujú vývoj epidemiologickej situácie.
„Vzhľadom na pohyb osôb medzi krajinami a pokles zaočkovanosti v Slovenskej republike na krajskej či okresnej úrovni pod 95 percent nie je možné vylúčiť zavlečenie a šírenie osýpok na našom území. Na Slovensku môžu vznikať malé ohniská nákaz,“ doplnil ÚVZ SR.
Výskyt vírusového ochorenia na Slovensku bol naposledy hlásený v roku 2019, keď na východe Slovenska zúrila epidémia osýpok. Dovedna tam vtedy zaznamenali 318 prípadov ochorenia. Najvyššia chorobnosť bola hlásená vo vekovej skupine detí do jedného roka.
Otázka času a náhody
Podľa hlavnej odborníčky rezortu zdravotníctva pre pediatriu a lekárky Eleny Prokopovej sa situácia z roku 2019 môže zopakovať. Keďže máme aj deti, ktoré nie sú proti osýpkam zaočkované, je to podľa nej iba otázka času a náhody. „Pokiaľ sa dostane vírus napr. do škôlky, kde máte neočkované deti, tak ochorejú všetky,“ tvrdí.
Prekonané osýpky má podľa Prokopovej len minimum ľudí, ide pritom o takmer stopercentné infekčné ochorenie. Preto je podľa nej isté, že sa nezaočkovaná osoba po kontakte s chorým nakazí tiež.
Vedúci Odboru imunizácie ÚVZ SR Ivan Bakoss uviedol, že vznik epidémie osýpok je možný práve v prípade ich zavlečenia do nezaočkovanej komunity. „ÚVZ SR na základe každoročnej kontroly očkovania v ambulanciách všeobecných lekárov pre deti a dorast registruje určitý pokles zaočkovanosti. Vzhľadom na túto skutočnosť existuje možnosť zavlečenia ochorenia do nedostatočne očkovanej komunity, a tým aj možnosť vzniku lokálnych epidémií,“ dodal Bakoss.
Čítajte viac V Bratislave potvrdili dva prípady osýpok u detíÚVZ v tejto súvislosti zdôraznil význam pravidelného povinného očkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR). V súčasnosti sa na Slovensku podáva proti MMR trojzložková očkovacia látka. Prvá dávka očkovacej látky sa podáva v 15. až 18. mesiaci veku dieťaťa, druhá dávka sa podáva v piatom roku života. Očkovanie proti osýpkam je najúčinnejšou prevenciou a je povinné. Za dostatočnú plošnú imunitu, teda tú, čo zabráni šíreniu ochorenia, sa považuje celková zaočkovanosť v krajine nad 95 percent.
Najviac prípadov v Poľsku
Vlani sa osýpky šírili aj v iných európskych krajinách. Za spomenuté obdobie potvrdili v Európe najviac prípadov osýpok v Poľsku (27), Francúzsku a Belgicku (obe po 19 prípadov). Viac ako desať prípadov osýpok potvrdili za minulý rok úrady v Taliansku (18) a Nemecku (15).
Zo štátov, ktoré s nami susedia, potvrdili ešte výskyt osýpok v Rakúsku, konkrétne išlo o jeden prípad. Úrady v Európe za minulý rok neevidovali žiadne úmrtie na spomínané ochorenie. Podľa ÚVZ došlo za minulý rok k výraznému poklesu prípadov osýpok v krajinách Európskej únie (EÚ). Podobný pokles bol pozorovaný aj v iných krajinách po celom svete. Ako príčinu ÚVZ uvádza pandémiu koronavírusu.
„Nedostatočné hlásenie, nedostatočná diagnostika alebo skutočný pokles v dôsledku priamych alebo nepriamych účinkov opatrení týkajúcich sa pandémie COVID-19 zrejme zapríčinili pokles počtu hlásených prípadov. Zrušenie opatrení súvisiacich s pandémiou COVID-19 môže následne viesť k zvýšenému výskytu prípadov osýpok v štátoch EÚ/EHP. Aktívny dohľad nad osýpkami a preventívne kroky v oblasti verejného zdravia, vrátane vysokej miery očkovania, sú preto vhodnými nástrojmi na zabránenie nárastu počtu prípadov osýpok,“ doplnil ÚVZ.
Osýpky patria medzi najzávažnejšie vírusové ochorenia detského veku. Ochorenie patrí k najnákazlivejším prenosným ochoreniam a rýchlo sa šíri vzduchom, najmä medzi neočkovanými osobami. Závažnosť ochorenia spočíva hlavne v častých komplikáciách, ako sú zápaly priedušiek, pľúc, uší a centrálneho nervového systému.