Publicista Hrabko: Odchod ďalšieho ministra nie je dobrá správa

Odchod druhého ministra z dočasnej poverenej vlády v priebehu dva o pol mesiaca nie je dobrá správa. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

04.03.2023 08:26
heger Foto: ,
Eduard Heger
debata (6)

Aj keď zodpovednosť za výkon funkcie predsedu vlády, aj fungovanie ministerstiev financií a zdravotníctva ponesie dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO), podľa Hrabka ide v skutočnosti o vládu prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá ju dočasne poverila riadením štátu.

VIDEO: Eduard Heger: Vedeniu rezortu dochádza dych.

Video

Prezidentka môže podľa neho takúto vládu kedykoľvek vymeniť, nie je však isté, či môže v súlade s ústavou zrušiť poverenie aj jednotlivému členovi, ako to urobila v prípade dočasne povereného ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO). Poukázal, že o takejto možnosti ústava priamo nehovorí a odkázal na výrok ústavného súdu v prípade možnosti skrátenia volebného obdobia referendom.

Vyjadrenia Lengvarského o neskúsenosti a politickej korupcii Hrabko zhodnotil tak, že ak by to v rezorte zdravotníctva naozaj fungovalo takto, mal odísť už dávno.

VIDEO: Vladimír Lengvarský odchádza z funkcie.

Video

Na margo rozhodnutia poslancov neumožniť skorší termín parlamentných volieb, Hrabko povedal, že koniec septembra je pre strany finančne výhodnejší, keďže v lete dostanú od štátu peniaze ešte za voľby v roku 2020.

Politická situácia sa však podľa neho bude ďalej komplikovať a bude pribúdať chaos na vládnej aj parlamentnej úrovni. Na otázku, či by bývalé vládne strany nemohli využiť tri mesiace naviac oproti júnovému volebnému termínu na konsolidáciu svojej politiky, Hrabko odpovedal, že mohli, ale neočakáva to.

VIDEO: Čaputová: Voľby v júni by boli lepšie, vždy som bola za ne.

Video

Za typický príklad „zrážky bublín“ v dôsledku improvizácií politikov označil rozchod mimoparlamentnej strany Spolu, aktuálne premenovanej na Modrú koalíciu, s ľuďmi okolo Mikuláša Dzurindu. „Vývoj v tejto časti politického spektra ide veľmi rýchlo a mení sa každý deň. To, čo platilo pred týždňom, už neplatí,“ poznamenal.

Tieto problémy sa však podľa neho týkajú len stredopravej časti spektra, mimoparlamentný Hlas si podľa neho udržiava pozície u voličov a Smer rastie. „Problémy nemá politické spektrum na ľavej strane, kde je aj Robert Fico, ale spektrum na strane opačnej. Tam je chaos, zmätok a frmol,“ uzavrel Hrabko.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Eduard Heger #Zuzana Čaputová