Čaputová: Najhoršie máme za sebou, no pandémia ešte nie je uzavretou kapitolou

V pondelok (6. 3.) si na Slovensku po prvý raz pripomíname Deň obetí pandémie COVID-19. Ide o jeden z dvoch nových pamätných dní. Prezidentka Zuzana Čaputová tento deň označila za príležitosť uctiť si pamiatku vyše 21 000 obetí pandémie a zároveň sa poďakovať lekárom, sestrám a zdravotníkom za ich ochotu pomáhať, obetovať čas, energiu či zdravie počas krízy.

06.03.2023 08:52 , aktualizované: 13:55
testovanie Covid 19 Šamorín Foto:
Testovanie na covid v roku 2021.
debata (12)

„Každý deň sa vyskytujú nové prípady covidu, ešte stále na toto ochorenie zomierajú ľudia,“ skonštatovala na sociálnej sieti. Pripomenula, že pandémia si na Slovensku vyžiadala vyše 21 000 obetí.

Dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) v tejto súvislosti uviedol, že ochorenie COVID-19 zanechalo v spoločnosti rany, z ktorých sa bude dlho spamätávať. „Aj pre pamiatku tých, ktorí vírusu podľahli, musíme vybudovať odolnejšie Slovensko,“ skonštatoval s tým, že treba odolnejšie zdravotníctvo, školstvo či kybernetické prostredie.

Je Deň obetí pandémie COVID-19

Deň obetí pandémie COVID-19 si na Slovensku pripomíname po prvý raz. Je to jeden z dvoch nových pamätných dní, ktoré priniesla vlaňajšia novela zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch.

očkovanie koronavírus Čítajte viac Zomierali ľudia zbytočne? Prokurátor začal trestné stíhanie pre manažment pandémie covidu

„Pandémia COVID-19 zásadne ovplyvnila životy ľudí nielen na Slovensku, ale na celom svete. Najväčšiu traumu spôsobila rodinám, ktorým vzala ich blízkych,“ uviedli predkladatelia k návrhu novely zákona o štátnych sviatkoch. Pripomenuli, že pozostalí obetí, ktorí sa spojili v občianskom združení Skutočné obete, rovnako presadzovali myšlienku, aby sa Deň obetí pandémie COVID-19 ukotvil v zákone 6. marca ako pamätný deň na pripomenutie si pamiatky svojich blízkych.

Covid / Koronavírus / SARS CoV-2 / High flow / Hospitalizácia / Čítajte viac Subvariant omikronu Kraken je na vrchole zimnej vlny. Treba sa opäť viac chrániť?

„Mali by sme si pandémiu pri príležitosti pamätného dňa každoročne pripomínať práve preto, aby sme dokázali všetky jej negatívne dosahy správne pomenovať, interpretovať a poučiť sa. Tragické pandemické obdobie by malo zostať v kolektívnej pamäti národa,“ zdôraznila spoluzakladateľka občianskeho združenia Skutočné obete Lenka Straková.

Dátum 6. marec bol zvolený preto, lebo 6. marca 2020 sa na Slovensku potvrdil prvý prípad nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Infikovaný bol 52-ročný muž z Kostolišťa pri Malackách.

koronavírus, Čína Čítajte viac FBI sa prikláňa k názoru, že koronavírus pochádza z čínskeho laboratória

O mesiac neskôr, 6. apríla 2020, minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval, že Slovensko má potvrdené prvé dve úmrtia na ochorenie COVID-19. Odvtedy pripravil COVID-19 na Slovensku o život viac ako 21 000 ľudí, ďalšie tisíce pacientov zomreli pre obmedzenú bielu medicínu. Generálna prokuratúra SR v januári tohto roku oznámila, že preverí, či v súvislosti s manažmentom pandémie COVID-19 nedošlo na Slovensku ku konaniu alebo k opomenutiu konania, za ktoré by mal niekto niesť trestnú zodpovednosť.

Prvým človekom s vírusom SARS-CoV-2 na svete bol 55-ročný muž z čínskej provincie Chu-pej, ktorý sa nakazil už 17. novembra 2019. Práve z metropoly tejto provincie Wu-chan sa smrteľný koronavírus postupne rozšíril do celého sveta a spôsobil pandémiu. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) si na celom svete vyžiadal už takmer 7 miliónov obetí.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #prezidentka #Zuzana Čaputová #koronavírus #Covid-19