Horecký: Záujem učiť od septembra podľa nového vzdelávacieho programu prejavilo 98 škôl

Počas prvých dvoch februárových týždňov, keď boli verejnosti k dispozícii vzdelávacie štandardy na verejnú konzultáciu, navštívilo webovú stránku viac ako 16 000 ľudí. Nový štátny vzdelávací program, ktorého prílohou sú aj aktuálne konzultované štandardy, bude schválený ministerstvom školstva na konci marca. Záujem o učenie po novom od septembra prejavilo 98 škôl z celého Slovenska, uviedol dočasne poverený minister školstva Ján Horecký.

06.03.2023 12:19
Ján Horecký Foto: ,
Dočasne poverený minister školstva Ján Horecký.
debata (1)

Zlepšenia v oblasti vzdelávania žiakov základných škôl sú súčasťou kurikulárnej reformy. Hlavným cieľom zmien, ku ktorému sa Slovensko zaviazalo aj v pláne obnovy, je zlepšenie gramotností a zručností žiakov potrebných pre 21. storočie. „Cieľom je rozvíjať kritické myslenie a mäkké zručnosti žiakov ako schopnosť riešiť problémy, spracovávať informácie a skúmať ich zdroje, pracovať v tíme, argumentovať a klásť otázky, preberať iniciatívu a zodpovednosť, tvoriť a realizovať osobné projekty,“ vysvetlil Horecký.

žiaci, škola, učitelia Čítajte aj Učitelia na Slovensku sú pod stresom, trápia ich deti aj rodičia

Na vypracovaní kľúčových dokumentov pracovali stovky expertov, medzi nimi aj samotní učitelia. Od 6. do 20. februára sa mohla verejnosť zapojiť do pripomienkovania vzdelávacích štandardov. Spoluautor reformy a manažér kurikulárnych zmien Arnold Kiss poznamenal, že celkovo sa v online nástroji zaregistrovalo 958 ľudí a recenzných kolektívov. „Najväčšiu skupinu registrovaných, až 54 percent, tvorili učitelia, okolo desať percent bolo rodičov,“ povedal Kiss. Zapojili sa napríklad aj riaditelia škôl, vydavatelia či zamestnanci rezortu školstva.

Podľa Kissa najviac komentárov prišlo k oblasti jazyk a komunikácia, po nej nasledovala vzdelávacia oblasť človek a spoločnosť, človek a príroda, matematika a informatika. Najmenej komentárov bolo zaznamenaných v oblasti zdravie a pohyb.

VIDEO: Minister Horecký o reforme školstva: Nečakáme revolúciu z noci do rána
Video

Horecký poznamenal, že 98 základných škôl prejavilo záujem učiť podľa nového štátneho vzdelávacieho programu od septembra. Sú medzi nimi školy z celého Slovenska, plnoorganizované i neplnoorgani­zované, verejné, súkromné aj cirkevné. „Teší nás vysoký záujem, je to dobrý signál, že tu máme školy, ktoré chcú učiť moderne a proaktívne vyhľadávajú možnosti, ako to dosiahnuť,“ povedal šéf rezortu školstva. Podľa Horeckého je cieľom vybrať reprezentatívnu skupinu 30 základných škôl, ktoré začnú na dobrovoľnej báze s postupným zavádzaním nového štátneho vzdelávacieho programu.

testovanie piatakov, monitor, škola žiak Čítajte aj Piataci tento školský rok nebudú písať monitor. Testovanie 5 zrušili

Riaditeľ odboru kurikula a inovácií vo vzdelávaní na rezorte školstva Martin Kríž poznamenal, že s implementáciou zmien pomôže školám Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVaM), ale aj regionálne centrá podpory učiteľov. Rezort školstva bude priebežne monitorovať, či je nový štátny vzdelávací program nastavený dobre a podporuje plánované ciele zmien. V prípade potreby, ktorú ukáže prax z prvých škôl a zo spätnej väzby od učiteľov, sa do nastavenia kurikula zapracujú úpravy.

Soňa Hanzlovičová Čítajte aj Šikovný žiak s praxou má na trhu práce náskok. Gymnazistu ľahko predbehne, hovorí expertka na školstvo

Od apríla do júna bude ministerstvo realizovať pre učiteľov webináre a infosemináre, na ktorých sa podľa Kissa dozvedia všetky potrebné informácie o zavádzaných zmenách. NIVaM po schválení nového štátneho vzdelávacieho programu pripraví sériu online prezentácií, na ktorých budú členovia pracovných tímov bližšie predstavovať zmeny v jednotlivých vzdelávacích oblastiach a podoblastiach. Následne pripraví aj infosemináre, ktoré sa uskutočnia v každom okrese, tie sú naplánované na máj až jún.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #minister školstva #reforma školstva #škostvo #vzdelávací program