Hegerovi prekáža poslanec OĽaNO Ňarjaš v Tipose. Vyhlási výberové konanie

Dočasne poverený premiér Eduard Heger ako poverený minister financií vyhlási ešte tento týždeň výberové konanie na obsadenie pozície dvoch členov predstavenstva v lotériovej spoločnosti Tipos, ktoré aktuálne zastávajú poslanec Erik Ňarjaš (OĽaNO) a Daniel Živica. Pre Pravdu to potvrdil hovorca premiéra Matej Neumann.

09.03.2023 15:04 , aktualizované: 16:40
heger Foto: ,
Eduard Heger
debata (8)

„Predseda vlády dlhodobo presadzuje obsadzovanie pozícií na základe odbornosti a cez výberové konania,“ doplnil v stanovisku úrad vlády.

Ňarjaša do predstavenstva Tiposu nominoval deň pred svojím odchodom z postu ministra financií Igor Matovič.

Matovič opakovane odsúdil dosadzovanie do verejných funkcií bez výberového konania, za ktoré poberajú politicky dosadené osoby tisíce alebo desaťtisíce eur zo štátneho rozpočtu. „Erik Ňarjaš nepoberá za pôsobenie v Tipose ani jedno jediné euro. OĽANO konalo vo verejnom záujme a urobilo by tak znova,“ poskytol v reakcii stanovisko hovorca hnutia OĽaNO Matúš Bystriansky.

ňarjaš, heger Čítajte viac Heger kritizuje vymenovanie poslanca OĽaNO do Tiposu. Neprešiel ani výberovým konaním

Heger sa už v minulosti vyjadril, že vníma negatívne nomináciu poslanca Národnej rady Ňarjaša do funkcie člena predstavenstva národnej lotériovej spoločnosti Tipos. Chcel sa s ním stretnúť počas marcovej schôdze parlamentu a túto situáciu vyriešiť. Vyplýva to z odpovede Hegera na písomnú interpeláciu, ktorú koncom februára zverejnil poslanec Ondrej Dostál (SaS).

Dostál sa ho pýtal viaceré otázky súvisiace s menovaním Ňarjaša do Tiposu, k čomu došlo koncom minulého roka tesne pred odchodom Igora Matoviča (OĽANO) z rezortu financií. Na otázku, či považuje nomináciu Ňarjaša za člena predstavenstva Tiposu za akt, ktorý je v súlade s deklarovanými zámermi vlády ohľadom odbornosti a nestrannosti, Heger odpovedal: „Nie, nepovažujem.“

Podobne záporne sa vyjadril aj k otázke, či považuje spôsob, akým k tejto nominácii došlo, za súladný so zámermi vlády ohľadom výberových konaní zástupcov štátu vo firmách s väčšinovou majetkovou účasťou štátu. Akýkoľvek poslanec NR SR by podľa Hegera nemal zastávať takúto funkciu. Zároveň potvrdil, že k vymenovaniu Ňarjaša došlo bez výberového konania.

Video
Ňarjaš chcel byť aj županom. Chválil sa vtedy tým, že má "výtlak" na vtedajšieho ministra financií Igora Matoviča

Erik Ňarjaš reagoval na kritiku jeho pôsobenia v Tipose ešte v polovici januára s tým, že spĺňa všetky predpoklady na vykonávanie funkcie člena predstavenstva lotériovej spoločnosti. Pripomenul, že vyštudoval finančný manažment na Varšavskej univerzite. V minulosti pôsobil ako CEO finančnej skupiny Zebra Group LLC aj platobnej inštitúcie Fondy LTD. Ako poslanec je členom Výboru NR SR pre financie a rozpočet.

„Chcem zúročiť svoje doterajšie skúsenosti v oblasti finančného manažmentu v prospech zvýšenia konkurencieschop­nosti štátnej spoločnosti Tipos, a to bez akéhokoľvek nároku na odmenu,“ uviedol Ňarjaš.

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Tipos #Eduard Heger #Erik Ňarjaš