Prvýkrát za 13 rokov. Návšteva holandského kráľa pomôže zachrániť deti, uviedla Čaputová

Návšteva holandského kráľovského páru bola užitočná pre Slovensko, pre našu vzájomnú spoluprácu a priniesla konkrétne výsledky. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla vo štvrtok v Podbanskom na záver jeho trojdňovej návštevy. Hlava štátu zároveň oznámila, že dôjde k spolupráci medzi detskou onkológiou v Bratislave a onkologickou klinikou kráľovnej Maximy v Holandsku.

09.03.2023 20:13
SR Holandsko Kráľovský Pár Návšteva TANAP ZAX POX Foto: ,
Holandský kráľovský pár zakončil trojdňovú návštevu Slovenska programom v Poprade, Liptovskom Mikuláši a Tatranskom národnom parku vo štvrtok 9. marca 2023. Sprava partner prezidentky Juraj Rizman, prezidentka Zuzana Čaputová, holandský kráľ Viliam Alexander a holandská kráľovná Maxima počas návštevy Tatranského národného parku v Podbanskom, 9. marca 2023.
debata (12)

„Táto spolupráca umožní nové vzdelávanie, ale aj spoluprácu pri diagnostike a najmä liečbe detských pacientov. Teším sa, že vďaka tomu môžu byť zachránené ďalšie detské životy,“ uviedla prezidentka.

Hlava štátu dodala, že bola ohlásená nová spolupráca na štúdii uskutočniteľnosti v súvislosti so starou environmentálnou záťažou v bratislavskej Vrakuni. „Slovensko bolo veľkou inšpiráciou pre Holandsko napríklad v oblasti zálohovania, veľmi ich to oslovilo. Už sa rozbieha spolupráca inšpirovaná slovenským príkladom, ktorý je aj na európske pomery výnimočný,“ podotkla Čaputová.

Vyzdvihla aj stredajšie (8. 3.) podnikateľské fórum, ktorého sa zúčastnilo 250 podnikateľov z oboch krajín. „Dohodla sa nová spolupráca v oblasti investícií, cirkulárnej ekonomiky, podpísalo sa tam niekoľko memoránd,“ povedala prezidentka.

Viliam-Alexander, Holandsko Čítajte viac Pred príchodom na Slovensko holandský kráľ Pravde prezradil, čo by odkázal Putinovi

Holandský kráľovský pár zakončil vo štvrtok trojdňovú návštevu Slovenska programom v Poprade, Liptovskom Mikuláši a Tatranskom národnom parku. Kráľ Viliam-Alexander a kráľovná Maxima spolu s prezidentkou SR navštívili Centrum podpory Spišskej katolíckej charity v Poprade, ktoré poskytuje pomoc obyvateľom Ukrajiny, utekajúcim pred vojnou. Neskôr sa presunuli do Spišskej Soboty, kde si prezreli stredoveké námestie a Kostol svätého Juraja. V Základnej škole Miloša Janošku v Liptovskom Mikuláši si pozreli vyučovanie zamerané na odhaľovanie dezinformácií a rozvoj kritického myslenia. Posledným bodom programu bola návšteva Tatranského národného parku.

Holandská kráľovná Maxima a holandský kráľ Viliam Alexander Čítajte viac Kráľovná Maxima v Bratislave predviedla pompéznu róbu aj šperky za státisíce. Prezidentka Čaputová bodovala v róbe od Mikloška

Holandský kráľovský pár pricestoval na Slovensko v utorok (7. 3.). Hlavnými témami návštevy boli otázky právneho štátu a ochrany klímy, vrátane prechodu na obehové hospodárstvo, ako aj podpora inklúzie a rozmanitosti v spoločnosti. Išlo o prvú kráľovskú návštevu na Slovensku takmer po 13 rokoch.

VIDEO: Holandský kráľovský pár v kostole v Spišskej Sobote
Video
12 debata chyba
Viac na túto tému: #Holandsko #kráľovná Maxima #Zuzana Čaputová #Viliam Alexander