Na Slovensku inštalujú systém SAMP/T Mamba z Talianska, nahradí Patriot

Americký systém protivzdušnej obrany Patriot nahradí taliansky taktický systém SAMP/T Mamba, ktorý už inštalujú v priestoroch 46. krídla Kuchyňa. Techniku bude obsluhovať do 150 príslušníkov ozbrojených síl Talianska, informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kakaščíková.

14.03.2023 14:35 , aktualizované: 15:45
debata (97)

„V oboch prípadoch ide o systémy protivzdušnej obrany stredného dosahu, ktoré tak majú porovnateľné operačné výkony,“ načrtla hovorkyňa. Rezort deklaruje, že celý proces rotácie batérií sa zrealizuje bez narušenia kontinuity posilnenia protivzdušnej obrany Slovenska.

VIDEO: Mambe ciele neujdú. Po Rumunsku ochráni Slovensko

Video
Ministerstvo obrany oznámilo, že slovenské nebo ochráni taliansky taktický systém SAMP/T Mamba. Viac o ňom videu NATO.

Systém SAMP/T Mamba predstavuje podľa ministerstva viac ako 100 kusov techniky, ktorú bude obsluhovať do 150 príslušníkov ozbrojených síl Talianskej republiky. Talianski vojaci spolu s technikou už zaujali postavenia v priestoroch 46. krídla Kuchyňa, kde sa v utorok uskutočnilo oficiálne odovzdanie úlohy medzi americkou batériou Patriot a talianskou batériou SAMP/T Mamba počas slávnostného nástupu.

„Toto nasadenie vnímam ako silný a jednoznačný dôkaz pripravenosti a ochoty členských krajín NATO zaistiť našu spoločnú obranu a bezpečnosť. Bez ohľadu na otázky o dĺžke pôsobenia – spojenci jasne deklarujú podporu a posilňovanie našich spôsobilostí tak dlho, ako to bude potrebné,“ vyzdvihol dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď.

VIDEO: Nemecko ponúklo Poľsku Patrioty. Postrážia nebo
Video
Nemecko ponúklo Poľsku systémy protivzdušnej obrany Patriot, aby mu pomohlo zaistiť vzdušný priestor. Berlín reaguje na incident, keď na východ Poľska dopadla pravdepodobne ukrajinská raketa protivzdušnej obrany a zabila dvoch ľudí. Pozrite si cvičné streľby nemeckých Patriotov na videu US Army.

Ako pripomenul šéf rezortu, rotácie personálu a techniky sú prirodzenou súčasťou pôsobenia nielen v rámci mnohonárodných bojových skupín NATO, ale tiež jednotiek pôsobiacich v medzinárodnom krízovom manažmente vrátane tých slovenských. Dôvodom môže byť napríklad údržba, ako je to v prípade odsunu americkej batérie so systémom Patriot do miesta svojej stálej dislokácie v Nemecku.

Protivzdušnú obranu na Slovensku zabezpečujú aj dve batérie Patriotov na letisku Sliač a podľa Naďa sa dolaďujú posledné detaily poskytnutia systému Mantis na východ Slovenska. Nevylúčil ani rotáciu týchto systémov, deklaroval však, že náhrada bude zabezpečená.

VIDEO: Biden dáva Zelenskému Patrioty. Pozrite si ich v akcii
Video
Ukrajina dostane americký systém protiraketovej obrany Patriot. Oznámil to prezident USA Joe Biden počas návštevy ukrajinskej hlavy štátu Volodymyra Zelenského vo Washingtone. Pozrite si Patrioty na videu US Army.

Vedenie rezortu pripravuje podľa Naďa aj komplexné podklady k zabezpečeniu vlastného systému protivzdušnej obrany. „Je to veľká vec z hľadiska modernizácie,“ podčiarkol. Deklaroval postup v súlade so systémovými krokmi aj v rámci štúdie realizovateľnosti a zapojenia Útvaru hodnoty za peniaze. „Keď to budeme mať všetko splnené, tak to rozhodnutie urobíme,“ povedal. Ak by ho nestihli v aktuálnom volebnom období, všetky podklady majú byť pripravené pre novú vládu. Poznamenal, že ak by k rozhodnutiu malo dôjsť krátko pred voľbami, bude lepšie nechať to na nový kabinet.

97 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #NATO #ministerstvo obrany #vojna na Ukrajine #Mamba