Časti zákona o azyle sú v rozpore s ústavou, rozhodol Ústavný súd

Časti zákona o azyle týkajúce sa posudzovania udelenia azylu a poskytnutia doplnkovej ochrany sú v rozpore s Ústavou SR. Rozhodol o tom v stredu Ústavný súd (ÚS) SR. Ide o ustanovenia, podľa ktorých sú podstatné stanoviská Slovenskej informačnej služby (SIS) a Vojenského spravodajstva (VS) obsahujúce len súhlas alebo nesúhlas s udelením azylu alebo poskytnutím doplnkovej ochrany.

15.03.2023 16:43
DOD: Ústavný súd SR Foto:
Budova Ústavného súdu (ÚS) SR. Ilustračné foto.
debata (2)

Podľa ÚS ustanovenia porušujú ústavné právo na súdnu a inú právnu ochranu. O rozhodnutí z neverejného zasadnutia pléna ÚS informovala hovorkyňa súdu Martina Ferencová.

Časti zákona napadol ešte v roku 2019 Najvyšší súd (NS) SR.

„Napadnuté ustanovenia zákona o azyle sa podľa Najvyššieho súdu javia ako neprijateľné a v rozpore so všetkými doterajšími normami právnej istoty, že rozhodnutie správneho orgánu, ktorým rozhoduje o azyle, resp. doplnkovej ochrane žiadateľa staršieho ako 14 rokov, je založené na stanovisku spravodajských služieb, ktorého pôvod, zdroje, a hlavne dôvody súd nepozná, a teda ani nemôže preskúmať,“ uviedol NS v podaní.

NS vychádzal z konkrétneho prípadu pri nepredĺžení doplnkovej ochrany sťažovateľa, ktorý sa na súde domáhal preskúmania zákonnosti takéhoto rozhodnutia. Ustanovenia zákona podľa názoru súdu popierajú princíp rovnosti účastníkov súdneho konania, ktorý je podporovaný aj zákazom diskriminácie.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #zákon o azyle
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy