Čaputová rešpektuje rozhodnutie vlády poslať stíhačky na Ukrajinu, Smer avizuje trestné oznámenie

Prezidentka SR Zuzana Čaputová rešpektuje rozhodnutie dočasne poverenej vlády poslať stíhačky MiG-29 na Ukrajinu. Spôsob prevodu, a to medzivládnou dohodou, považuje za dostatočný, no vhodnejšie by podľa nej bolo aj uznesenie parlamentu. Stanovisko hlavy štátu poskytol jej hovorca Martin Strižinec.

17.03.2023 11:24 , aktualizované: 13:55
debata (142)
VIDEO: Má Slovensko ďalšiu vojenskú techniku pre Ukrajinu?
Video

„Premiéra Hegera som vopred informovala, že v súčasnej situácii by bolo vhodnejšie mať k rozhodnutiu o stíhačkách aj uznesenie parlamentu. Za dostatočnú a legitímnu bázu pre prevod stíhačiek však považujem aj spôsob, ku ktorému vláda pristúpila, a teda uzavretie zmluvy medzi vládami Slovenskej republiky a Ukrajiny,“ skonštatovala.

Uzavretie medzivládnej dohody je podľa nej legitímnou cestou. „Ide o krok v súlade s medzinárodným právom a je aj v bezpečnostnom záujme Slovenska, ktorým je dosiahnutie spravodlivého mieru na Ukrajine a konsolidácia bezpečnostnej situácie na celom našom kontinente,“ vyhlásila.

Čaputová skonštatovala, že Slovensko darovaním stíhačiek nateraz vyčerpalo vojenskú pomoc, ktorú bolo schopné Ukrajine poskytnúť. Poukázala tiež, že vláda oznámila zámer darovania stíhačiek a až následne hľadala spôsob, či a ako je možné to urobiť, čo podľa nej nebolo najvhodnejšie.

VIDEO: Prezidentka Čaputová k výročiu invázie proti Ukrajine
Video

Opozičná strana Smer avizuje trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR pre zneužitie právomoci verejného činiteľa v súvislosti s rozhodnutím dočasne poverenej vlády poskytnúť stíhačky Ukrajine. Obráti sa aj na predsedu Národnej rady (NR) SR Borisa Kollára (Sme rodina), aby preveril, či vláda neobišla právomoci NR SR, keďže medzivládnu dohodu s Ukrajinou považuje strana za dohodu vojenskej povahy. Ako poukázal líder strany Robert Fico na tlačovej konferencii, takéto zmluvy si vyžadujú súhlas parlamentu a ratifikáciu prezidentky.

„Nikto neukázal žiadnu právnu analýzu, na základe ktorej sa vláda rozhodla konať. Naďalej sme presvedčení, že vláda a prezidentka konajú protiústavne,“ vyhlásil Fico. Vládny kabinet aj prezidentka Zuzana Čaputová sa podľa neho dopustili trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Trvá na tom, že darovanie vojenskej techniky je zásadnou otázkou zahraničnej politiky a nemôže o ňom rozhodovať dočasne poverený kabinet.

Darovanie stíhačiek hodnotí Fico ako zbytočné politické gesto. Päť bojových lietadiel schopných letu podľa poslanca nezmení nič na priebehu vojny. Krok hodnotí ako akt otvoreného nepriateľstva voči Ruskej federácii. Pýta sa, čo viedlo vládu a prezidentku k tomu, aby s poskytnutím techniky súhlasili. Slovensko sa podľa neho zaťahuje do vojnového konfliktu. Strana naďalej odmieta akúkoľvek vojenskú pomoc Ukrajine. Je otvorená humanitárnej pomoci, pomoci pri rekonštrukcii krajiny či ľuďom utekajúcim pred konfliktom.

pellegrini fico Čítajte viac Hlas začína strácať. Vyhrá voľby opäť Smer? Kým Pellegrini chce byť slušný, Fico ide naplno

Riešenie darovania stíhačiek je ústavne čisté, potvrdzujú to názory viacerých právnikov. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš. Poznamenal, že kompetenciu rozhodnúť si mohla zobrať aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, aktuálne riešenie je však podľa neho v poriadku.

„Podľa našich analýz a našich právnikov je toto riešenie, s ktorým prišla vláda, ústavne čisté. Overovali sme si to z viacerých zdrojov,“ uviedol. Vysvetlil, že keď sa darovanie riešilo prvý raz, vláda na to chcela využiť iný mechanizmus a kompenzácia za odovzdanie strojov bola len 150 miliónov eur. Podotkol, že aktuálne vláda našla právne čisté riešenie a kompenzácia je 900 miliónov eur.

Čo sa týka kritiky opozičného Smeru-SD a avizovaných možných právnych krokov, podľa Šipoša strana od začiatku podporuje šéfa Kremľa Vladimira Putina aj agresiu na Ukrajine. Deklaroval, že koalícia chcela darovanie stíhačiek vyriešiť ústavne tak, aby do budúcna nikto nikoho za rozhodnutie nemohol „poťahovať“. Pritom sa podľa jeho slov snažili urobiť všetko pre pomoc Ukrajine aj preto, aby z toho slovenská strana niečo mala.

Hnutie OĽANO dodalo, že nesúhlasilo s „pôvodne navrhnutým neústavným spôsobom, skrývaním sa za parlament a malou výškou kompenzácie cca 150 až 180 miliónov eur“. Podotklo, že vo finále by bez súhlasu prezidentky k odovzdaniu migov neprišlo. „Vopred bola informovaná,“ uviedlo hnutie s tým, že ak by chcela, mohla odovzdaniu stíhačiek zabrániť tým, že „by odobrala kompetenciu vláde na uzatvorenie medzinárodnej zmluvy“.

VIDEO: Šipoš: Schôdza o migoch je len Ficova predvolebná hra
Video

Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) považuje postúpenie stíhačiek za správne a v bezpečnostnom záujme Slovenska. Pripomína, že na takýto krok vyzvalo už minulý rok. Piatkové rozhodnutie vlády podporuje.

„Migy konečne môžu splniť jednu poslednú, pre bezpečnosť Slovenska veľmi dôležitú úlohu. Ruské sily chceme udržať čo najďalej od našich hraníc a vyslaním stíhačiek neoslabujeme ani našu obranyschopnosť,“ konštatuje predseda PS Michal Šimečka s tým, že vzdušný priestor Slovenska chránia jeho spojenci.

Podpredseda PS Tomáš Valášek poukazuje, že slovenské stíhačky poslúžia Ukrajine najmä na zničenie rakiet s plochou dráhou letu. „Rusko je odhodlané si Ukrajinu buď podmaniť, alebo ju zničiť, a nepodarí sa mu to len vtedy, ak jej budeme naďalej pomáhať. Finančne, ale aj vojensky,“ podotýka Valášek. Za „barbarstvo“ označuje devastovanie elektrární a rozvodov tepla na Ukrajine zo strany Ruska.

VIDEO: Valášek: Naše migy sú ako staré auto na tehlách
Video

Strana SaS víta rozhodnutie vlády poslať na Ukrajinu stíhačky MiG-29. Ukrajina sa podľa predsedu parlamentného brannobezpečnos­tného výboru Juraja Krúpu (SaS) bráni a jej obrana musí byť najvyššou hodnotou aj pre Slovensko.

„Migy oveľa lepšie poslúžia Ukrajincom. U nás predstavujú len kopu šrotu a sú odstavené. Pri ochrane vzdušného priestoru s nimi už nepočítame a ak by nebola vojna na Ukrajine, platili by sme za ich likvidáciu,“ vyhlásil Krúpa s tým, že Slovensko teraz za ne dostane kompenzáciu.

Rozhodnutie vlády vníma preto ako správne. Slovenská republika podľa šéfa parlamentného brannobezpečnos­tného výboru jasne ukazuje, na ktorej strane stojí.

„Je to v súlade s ústavou, kompenzácie budú finančného aj nefinančného charakteru,“ vyhlásil Krúpa. Ozbrojené sily (OS) SR zároveň podľa jeho slov získajú nové spôsobilosti. Považuje to za veľkú výhodu.

Krúpa si nemyslí, že by posielanie stíhačiek na Ukrajinu znamenalo zatiahnutie Slovenska do vojny. Podotkol, že viac ako 60 krajín sveta posiela okrem humanitárnej pomoci Ukrajine aj vojenskú a nie sú vo vojne s Ruskom. „Nikto sa neteší, že máme vojnu blízko slovenských hraníc. Robíme všetko pre to, aby vojna ostala čo najďalej od našich hraníc,“ deklaroval s tým, že aj darovanie stíhačiek má k tomu prispieť.

Predseda SaS Richard Sulík skonštatoval, že cirkus okolo darovania stíhačiek bol zbytočný. Zopakoval, že Ukrajina má podmienky na ich servis a pilotovanie, preto jej lepšie poslúžia. Verí, že riešenie vlády je ústavne čisté. Právnu analýzu vlády nevidel. Možno by bolo podľa neho dobré, keby sa zverejnila.

VIDEO: Vláda odobrila darovanie migov Ukrajine
Video

Rozhodnutie vlády víta aj strana Za ľudí. Ubránenie Ukrajiny pred ruskou agresiou je podľa nej v národnom záujme Slovenska. Uviedla to predsedníčka strany a dočasne poverená ministerka investícií Veronika Remišová na sociálnej sieti.

„Je naším životným záujmom, aby sa Ukrajina ubránila ruskej agresii a mali sme za suseda normálne fungujúcu krajinu. Preto sme sa rozhodli poskytnúť v súlade s Ústavou a poverením od prezidentky naše lietadlá MiG-29, ktoré môžu pomôcť zachrániť tisíce životov na Ukrajine,“ skonštatovala.

migy, vojna na ukrajine, mig-29, naď, Zmeko Čítajte viac Vláda odobrila darovanie migov Ukrajine, Heger vycestuje do Kyjeva

Tvrdí, že MiG-29 sú vyradené a slovenskej armáde sú už nanič. „Vláda Smeru rozhodla o ukončení výcviku pilotov a vláda Petra Pellegriniho zároveň objednala americké stíhačky za dve miliardy eur,“ povedala.

Poukázala, že Slovensko dostane za stíhačky od spojencov protihodnotu v stovkách miliónov eur. „Slovensko získa prostriedky v oveľa vyššej hodnote na nákup modernej techniky na zvýšenie obranyschopnosti našej vlasti a zároveň pomáhame susedom pri obrane pred agresiou brániť svoju slobodu a životy civilného obyvateľstva,“ povedala.

Podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga označil rozhodnutie o darovaní stíhačiek za správne. „Sú momenty, keď je potrebné robiť rozhodnutia, ktoré síce nie sú populárne, ale sú správne a majú zásadný vplyv na zachovanie demokracie a slobody v Európe,“ dodal.

Mimoparlamentná Slovenská národná strana (SNS) nesúhlasí s rozhodnutím o dodaní stíhačiek. Posielať zbrane na územie, kde prebieha konflikt, je podľa nej cynické a nezodpovedné. Uviedol to jej predseda Andrej Danko na sociálnej sieti.

„Východné štáty nás využívajú, aby sme priliali olej do ohňa. Ak tam bude konflikt, tak to Západu vyhovuje. Budeme musieť kúpiť nové zbraňové systémy od Západu,“ skonštatoval. Danko zároveň skritizoval prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, že nevymenovala úradnícku vládu.

Mimoparlamentný Hlas nesúhlasí s rozhodnutím dočasne poverenej vlády o dodaní stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu. Kabinet na to podľa neho nemal žiadnu právomoc a za svoj krok nesie plnú zodpovednosť, informovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

„Rozhodnutie o darovaní stíhačiek MiG-29 štátu vo vojnovom konflikte je zásadnou otázkou zahraničnej politiky. Na takéto rozhodnutie preto odvolaná vláda nemá žiadnu právomoc a za svoj krok nesie plnú zodpovednosť. Jediným orgánom, ktorý môže raz a navždy rozhodnúť, či odvolaná vláda má alebo nemá právo rozhodnúť o takejto otázke, je však Ústavný súd,“ uviedla strana v stanovisku.

Michal Kaliňák, Peter Pellegrini, Hlas, Banská Bystrica Čítajte viac Na sneme predstavili žolíka: Za Hlas bude kandidovať aj Kaliňák

Pripomenula, že si určila jasné podmienky, za ktorých je ochotná o pomoci Ukrajine rokovať. „Jednou z nich bolo ústavne čisté riešenie dodávky vojenského materiálu a táto požiadavka z pohľadu Hlasu splnená nebola. Hlas preto v žiadnom prípade nemôže súhlasiť s krokom, pre ktorý sa dnes Hegerova vláda rozhodla,“ uviedla strana.

Hlas skritizoval, že dočasne poverený premiér Eduard Heger a dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď z témy vyrobili zásadný spoločenský konflikt. „Nedokázali verejnosť presvedčiť o potrebe svojich krokov, práve naopak – čoraz väčším zmätkom dosiahli, že ľudia na Slovensku im nerozumejú, obávajú sa o svoju bezpečnosť a tvoria si o konflikte za našimi hranicami svoj vlastný názor,“ dodal.

VIDEO: Rusko je teroristický režim, tvrdí Dzurinda
Video

Expremiér a zakladateľ vznikajúcej strany Modrí – Európske Slovensko Mikuláš Dzurinda víta rozhodnutie vlády SR poslať na Ukrajinu stíhačky MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub. Povedal to v reakcii pre TASR s tým, že Slovensko vo vojne Ruska proti Ukrajine stojí na správnej strane.

V otázke, či odvolaný kabinet mohol o takejto zásadnej otázke rozhodnúť, má Dzurinda jasno, keďže súhlasí s myšlienkou „morálka je nad právo“. „Tu sa pácha genocída na Ukrajine. V tomto zmysle to mám čierno-bielo jasné. Nech sa ústavní právnici sporia a vysvetľujú, ale morálne a politicky sa vláda rozhodla správne,“ vyhlásil pre TASR Dzurinda.

Zdôrazňuje, že na Ukrajine sa agresor snaží odkrojiť kus role svojmu susedovi. „A to je neprípustné aj v Michalovciach, aj na Kysuciach, aj na Orave. To nejde. Takto sa žiť nedá, keď si budeme ukrajovať, silnejší tomu slabšiemu, kus role. Preto sa Slovensko postavilo voči svojmu susedovi principiálne správne. Môžeme len privítať rozhodnutie vlády pomôcť Ukrajine tam, kde to ona potrebuje, a kde jej pomôcť môžeme,“ doplnil Dzurinda.

142 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #stíhačky MiG-29