Gyimesimu nepostačuje argument poverenej vlády Eduarda Hegera, že forma bilaterálnej zmluvy „ošetrí“ súlad s ústavou. Upozornil, že v prípade darovania stíhačiek ako vojenského materiálu ide o zmluvu vojenskej povahy. „O takýchto vojenských zmluvách musí rozhodnúť parlament,“ povedal. Tvrdí, že vláda v otázke darovania stíhačiek nezastupuje názor Slovenska. „Ľudia sa boja. Oni ich nerešpektovali, ale silou pretlačili darovanie lietadiel na Ukrajinu,“ skonštatoval s tým, že tento krok vzbudil u ľudí strach.
Valášek označil darovanie stíhačiek na Ukrajinu za správne. Nie je však podľa neho istý právny element rozhodnutia. „Máme tu súdy, ktoré o tom rozhodnú,“ povedal s tým, že nerozumie, prečo sa vláda v tejto veci neobrátila na ústavný súd. Skonštatoval, že neposlanie stíhačiek by bolo zvratom v zahraničnej politike Slovenska. „Znamenalo by to zastavenie akejkoľvek vojenskej pomoci a tým pádom by to znamenalo de facto obrat slovenskej zahraničnej politiky,“ upozornil.
VIDEO: Má Slovensko ďalšiu vojenskú techniku pre Ukrajinu?
Tomáš zopakoval, že vládny kabinet nemal kompetenciu o dodaní stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu rozhodovať. „Heger sľúbil ukrajinskému prezidentovi niečo, čo nemal právne ošetrené a bez toho, aby rešpektoval väčšinový názor nielen občanov, ale aj politického spektra,“ doplnil. Vláda a parlament by sa podľa neho mali zaoberať otázkami, ktoré trápia občanov SR.
Podľa Valáška je ale potrebné vnímať aj to, čo by spôsobilo zastavenie vojenskej pomoci a ruské víťazstvo na Ukrajine pre Slovensko. „Nám tu hrozí situácia, že budeme mať ruské vojská na našej hranici,“ podotkol s upozornením, že by to znamenalo nielen zhoršenie bezpečnostnej situácie, ale aj ekonomický úpadok, súvisiaci s nezáujmom o investície v regióne.
Gyimesi považuje Valáškove slová za neopodstatnené, skôr ako argumenty v nich vidí citové vydieranie.

V diskusii sa poslanci dotkli aj problému s neschválením viacerých legislatívnych návrhov a z toho vyplývajúceho ohrozenia reformných záväzkov i samotného čerpania prostriedkov z plánu obnovy. Gyimesi kritizoval, že zákony sa do parlamentu predkladajú bez predchádzajúcej diskusie, podľa Tomáša realita dokazuje zlé nastavenie plánu obnovy a nemožnosť jeho naplnenia. Valášek sa obáva, že všetky zdroje sa Slovensku čerpať nepodarí a vláda bude musieť niektoré ciele modifikovať. „Budeme mať nejaký plán obnovy, ale nie v tej podobe, ako sme ho predložili,“ naznačil.
Všetci traja sa v diskusii zhodli, že kabinet v poverení nezvláda pomoc v súvislosti so zdražovaním a infláciou.
VIDEO: Gyimesi v Ide o pravdu: K Hegerovi nepôjdem, ani by ma nechceli. Obklopil sa progresívcami.