Hlas vystavil Remišovej faktúru na 600 miliónov. Prihodil aj predražené vešiaky

Nečerpá eurofondy a nakupuje predražené vešiaky, tvrdí Hlas o ministerke Remišovej. Podľa rezortu ide o osobnú pomstu a Raši s Pellegrinim počas predošlého volebného obdobia IT projekty pobabrali.

20.03.2023 18:21
Remišová Foto: ,
Veronika Remišová
debata (60)

Mimoparlamentná strana Hlas-SD v pondelok vystavila faktúru na sumu 600 miliónov eur dočasne poverenej ministerke investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronike Remišovej (Za ľudí). V pondelok o tom informovali zástupcovia strany Hlas-SD na tlačovej konferencii.

„O túto sumu podľa jej bývalého štátneho tajomníka obrala občanov Slovenska a slovenskú ekonomiku len na projektoch informatizácie, ktoré nerealizovala,“ uviedol poslanec Národnej rady SR a podpredseda Hlasu-SD Richard Raši (nezaradený).

VIDEO: Hlas už skôr kritizoval nákupy ministerky Veroniky Remišovej, v tomto prípade nákup drahej sedačky a stola.

Video

Na základe slov predstaviteľov Hlasu-SD, na problém reagoval bývalý štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Marek Antal. „Keď sme prišli na ministerstvo, našli sme predchodcami pripravené eurofondové projekty za 700 miliónov eur. Dnes sa realizujú na úrovni plnenia iba okolo 100 miliónov. Musia sa pritom stihnúť do konca tohto roka, ináč tie projekty prepadnú. Vravel som, že poďme tie projekty podporiť a spustiť,“ citoval Raši slová Antala.

VIDEO: Veronika Remišová sa minulý týždeň vyjadrovala po vláde k viacerým veciam, jednou bolo aj podanie trestného oznámenia pre informácie, ktoré zazneli na tlačovke Hlasu.

Video

Nespustenie pripravených projektov je podľa Rašiho veľkým manažérskym zlyhaním poverenej ministerky investícií Remišovej. „Suma 600 miliónov sa týka len projektov informatizácie, Slovensku však reálne hrozí, že príde o približne päť miliárd eur,“ upozornil poslanec.

„Ku koncu februára máme z končiaceho eurofondového programového obdobia nevyčerpaných 5,7 miliardy eur a keby sme ich chceli dočerpať, musíme vyčerpať 19 miliónov eur denne vrátane víkendov a sviatkov. Priemerné čerpanie v mesiacoch január a február bolo 3,5 milióna eur denne, čiže necelá jedna pätina,“ zdôraznil Raši.

MIRRI: Máme lepšie výsledky

Vedúci tlačového oddelenia MIRRI Andrej Ďuríček na obvinenia reagoval, že ministerstvo investícií má v súčasnosti neporovnateľne lepšie výsledky, ako keď bol úrad riadený stranou Hlas-SD. „Na porovnanie, pod vedením Petra Pellegriniho skrachoval jeden celý operačný program pre výskum a inovácie a prepadlo 150 miliónov eur, ktoré dnes chýbajú slovenským vedcom. Raši s Pellegrinim zbabrali utajené informačno-technologické projekty, na ktoré sa daňoví poplatníci budú musieť vyskladať sumou 50 miliónov eur a za ich vlády sme boli na poslednom mieste v čerpaní eurofondov v celej Európskej únii,“ uviedol.

„Vicepremiérka Veronika Remišová je permanentne terčom urážok, klamstiev a útokov, ktoré hraničia s posadnutosťou a ďaleko prekračujú hranice politického boja,“ zdôraznil Ďuríček. „Ide o osobnú pomstu a nenávisť, ktorá prerástla až do takej miery, že dotyčný Rašiho asistent verejne želá ministerke smrť. Preto sa vicepremiérka Veronika Remišová rozhodla vo veci podať trestné oznámenie a oznamuje, že na útoky Richarda Rašiho a jeho poskokov už nebude viac reagovať,“ uviedol.

Hlas vyčíta Remišovej aj vešiaky

Hlas tiež tvrdí, že Remišová nakúpila na svoje ministerstvo predražené vešiaky. Podľa asistenta poslanca Richarda Rašiho Martina Dorčáka ministerka nakúpila vešiaky na kabáty za približne 46 eur, hoci podobné sa dajú v obchodoch s nábytkom kúpiť za 25 eur. Remišová ich podľa Dorčáka vylúčila zo súťaže pre nosnosť nižšiu, než požadovala. Mala ich nakúpiť 150 kusov a Dorčák uviedol, že na nich, aj spolu s nákladmi za doručenie, mala preplatiť približne 3 700 eur. Dodal, že Remišová následne dokúpila ďalších 350 vešiakov, tentokrát dizajnových, v cene viac ako 120 eur za kus. Celková suma, ktorú šéfka rezortu investícií na nich preplatila, je podľa Rašiho asistenta temer 33-tisíc eur. Celkovo preplatená suma činí vyše 36 600 eur. Uviedol to na tlačovej besede.

Dorčák tiež spomenul tri pohovky, ktoré boli na MIRRI SR kúpené na príležitostný odpočinok pre šoférov. Každá z nich mala stáť viac ako 1 700 eur. Uviedol, že hoci sa mu nepodarilo nájsť obrázok konkrétnych pohoviek, ceny podobných sa pohybujú v rozpätí 309 až 700 či 800 eur. Remišová ich nakúpila od rovnakej spoločnosti ako sedačku za 8-tisíc eur a konferenčný stôl za 14-tisíc. Dorčák vyslovil podozrenie, či nejde o vopred dohodnutý biznis. Dané pohovky mali podľa neho veľmi detailnú špecifikáciu.

Ministerka tiež nakúpila 36 dvojsedačiek talianskej značky, pričom jedna stála viac ako 1 400 eur. Od rovnakej značky kúpila aj 74 kresiel, ktoré stáli čosi vyše 450 eur za kus. Celková suma presahuje 71-tisíc eur. Dorčák je toho názoru, že ak by sme vybrali sedačky a kreslá, ktoré nie sú talianske a dizajnové, ale vyrobené na Slovensku, mohli by sme ich nájsť prinajmenšom o polovicu lacnejšie. „Chcem vyzvať pani ministerku Remišovú, aby tieto zmluvy na vešiaky a sedačky a leňošky zrušila, peniaze vrátila do štátneho rozpočtu, a pokiaľ nejdú zrušiť, aby ich uhradila zo svojho a odstúpila," uzavrel Dorčák.

Ministerstvo tvrdí, že ide o osobnú pomstu.

Ministerstvo tvrdí, že spolu s ministerkou sú už tri roky terčom nenávistnej kampane Rašiho a jeho spolupracovníkov. Všetko sa podľa nich začalo, keď Remišová zastavila vyplatenie odmien pre dvoch asistentov Rašiho, ktoré boli schválené krátko po prehratých voľbách. Išlo o jednorazové päťciferné odmeny. Rezort doplnil, že členovia Hlasu i Rašiho ľudia sa s nimi o tieto odmeny súdia, pričom ich zastupuje člen strany Smer-SD Róbert Kaliňák.

„Rašiho asistent a organizátor tlačoviek strany Hlas už tri roky zverejňuje videá plné osobných urážok a nechutností, bombarduje ministerstvo desiatkami infožiadostí a šikanuje a znevažuje zamestnancov ministerstva, a to dokonca tak, že Úrad pre ochranu osobných údajov podal vo veci trestné oznámenie. Vicepremiérka Veronika Remišová je permanentne terčom urážok, klamstiev a útokov, ktoré hraničia s posadnutosťou a ďaleko prekračujú hranice politického boja. Takéto spôsoby organizovaného šírenia nenávisti zasahujú už aj jej rodinu a deti," píše ministerstvo.

Dodáva, že od Hlasu už nejde o regulérny politický zápas, ale o osobnú pomstu a nenávisť, ktoré vrcholia tým, že Rašiho asistent verejne praje Remišovej smrť. „Preto sa vicepremiérka Veronika Remišová rozhodla vo veci podať trestné oznámenie a oznamuje, že na útoky Richarda Rašiho a jeho poskokov už nebude viac reagovať," uviedlo MIRRI SR.

Strana Hlas podľa nich klame vo veci vybavenia ministerstva. MIRRI SR tvrdí, že pri obstarávaní a sťahovaní z priestorov prenajatých predošlým vedením ušetrili celkovo 10 miliónov eur, a to spolu s kompletným vybavením ministerstva. Ministerstvo poznamenalo, že vybavenie ostáva vlastníctvom štátu. „Navyše, ministerstvo muselo riešiť mimoriadne nevýhodné nájmy, ktoré uzavreli za Pellegriniho a Rašiho, kde od roku 2018 platili 100 000 eur ročne nájom za prázdny, plesnivý a nevyužívaný priestor, ktorý si v nevypovedateľnej zmluve zazmluvnili páni z Hlasu s firmou blízkou Zoroslavovi Kollárovi. Verejné obstarávanie na vybavenie nového sídla celého ministerstva prebehlo transparentne, prihlásilo sa 15 firiem a bola vybratá ponuka s najnižšou sumou," dodal rezort investícií.

60 debata chyba
Viac na túto tému: #eurofondy #Hlas #Veronika Remišová