Petrov na súde opisoval, ako mal Štefan Žiga odovzdať peniaze Slobodníkovi

Podnikateľ Peter Petrov alias Tiger v utorok pred samosudcom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku opisoval, ako mal obžalovaný Štefan Žiga v minulosti odovzdať obálku s peniazmi vtedajšiemu šéfovi finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernardovi Slobodníkovi. Dvojica mala podľa Petrova na spoločných stretnutiach hľadať spôsoby, aby Štefana Žigu neobvinili v kauze Valčeky.

21.03.2023 14:32 , aktualizované: 15:46
debata (10)

Na prvých stretnutiach mal byť prítomný aj neprávoplatne odsúdený expolicajt Marián K. „Mám vedomosť, že na stretnutiach, na ktorých som bol prítomný, sa otvorene bavili o tejto problematike,“ zdôraznil svedok. Slobodník mu mal povedať, že od Štefana Žigu dostáva kvartálne 20-tisíc až 30-tisíc eur „na réžiu“.

Petrov tiež uviedol, že Štefana Žigu vnímal ako Slobodníkovho blízkeho kamaráta. Hovoril o tzv. kamarátstve s výhodami. „Evidoval som, že spolu trávili aj voľný čas,“ podotkol.

„Podľa nášho názoru sa výpoveď svedka Petrova nezhoduje s výpoveďou ďalšieho svedka Slobodníka, ktorý by mal usvedčovať môjho klienta, v žiadnej z podstatných skutkových okolností,“ uviedol obhajca obžalovaného Sergej Romža. Výpovede sa podľa obhajcu nezhodujú napríklad v čase a mieste údajného odovzdania úplatku.

Samosudca v utorok popoludní prerušil hlavné pojednávanie. Pokračovať by malo v stredu výsluchom bývalého vyšetrovateľa NAKA Tomáša Emmela. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vzal späť návrh na výsluch expolicajta Mariána K. Obhajoba, naopak, tento výsluch navrhla uskutočniť prostredníctvom telemosta.

Obžalobu na Štefana Žigu podali pre podozrenie z podplácania Slobodníka v období rokov 2016 až 2020. Ide najmä o skutky nadväzujúce na kauzu Valčeky. Celkovo mal Štefan Žiga podľa obžaloby odovzdať Slobodníkovi minimálne 85-tisíc eur. Protihodnotou za úplatky malo byť zabezpečenie beztrestnosti či informácií o trestných konaniach. Obžalovaný, ktorý má byť v príbuzenskom vzťahu s exministrom hospodárstva a súčasným nezaradeným poslancom Národnej rady SR Petrom Žigom, vinu odmieta.

Pôvodne Štefan Žiga čelil aj podozreniam z podplácania bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa. V tomto prípade mu na začiatku roka 2022 obvinenie zrušila Generálna prokuratúra SR.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #kauza Valčeky