V korupčnej kauze Dušana Kováčika vypovedal bývalý šéf policajných odposluchov

Proces v korupčnej kauze bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika pokračoval v utorok na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) opäť bez jeho účasti. Rovnako ako v pondelok ho z dubnickej väznice na súd neeskortovali, keďže s obhajcami sa zhodol, že jeho prítomnosť nie je nevyhnutná. Z prípravného konania mu je známy obsah výpovedí predvolaných svedkov.

21.03.2023 15:02
kovacik 01-nestandard1 Foto:
Bývalého špeciálneho prokurátora Dušan Kováčik, ktorého právoplatne odsúdili, si od mája odpykáva osem rokov za mrežami. Druhá časť trestu mala byť povinnosť zaplatiť štátu 100-tisíc. To doteraz nesplnil. Kováčik je právoplatne odsúdený za prijatie úplatku 50-tisíc eur, za ktorý podržal takáčovca Ľubomíra Kudličku. Vinný je aj z toho, že Ľudovítovi Makóovi vynášal zo spisu. Kováčik dostal osem rokov za mrežami s minimálnym stupňom stráženia.
debata (4)

Dušana Kováčika obžaloba viní zo zločinu prijímania úplatku. V roku 2016 mal v špeciálne upravenej knihe prijať 50-tisíc eur od spoluobžalovaného Petra Košča za to, že bude blokovať stíhanie v dvoch trestných veciach. Jednou z nich je kauza bývalého riaditeľa úradu zvláštnych policajných činností Jozefa Reháka, ktorý údajne vynášal informácie zločineckému gangu sýkorovcov, za čo mal mať zaplatené. Spis týkajúci sa týchto podozrení Dušan Kováčik v roku 2016 odňal dozorujúcemu prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Ten bol dôrazne proti jeho posunutiu na policajnú inšpekciu, kde sa napokon rozbehnuté vyšetrovanie zastavilo.

Bývalý šéf policajných odposluchov Jozef Rehák v utorok vypovedal, že o úplatku špeciálnemu exprokurátorovi v súvislosti s jeho kauzou nič nevie, ani o knihe, nič nevybavoval a všetko sú to len snahy o jeho diskreditáciu.

Jozefa Reháka zadržali v rámci policajnej akcie Judáš začiatkom decembra 2020. Na ŠTS, pracovisko Banská Bystrica sa proces v jeho prípade blíži pomaly do finále. Prokurátor ÚŠP ho žaluje za činnosť pre zločineckú skupinu sýkorovcov a dva skutky zločinu prijímania úplatku. Podľa neho je obžaloba nedôvodná, nikdy nikomu žiadne utajované skutočnosti neprezrádzal a neprevzal ani žiadne peniaze. Tvrdí, že je nevinný.

V korupčnej kauze Dušana Kováčika chýba na lavici obžalovaných Peter Košč, označovaný za podnikateľa s dobrými kontaktmi v bezpečnostných zložkách, ktorý mal podplácať. Keďže je na úteku, koná sa voči nemu ako ujdenému. Obaja vinu popierajú.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #Dušan Kováčik