Medveď v okrese Prievidza napadol 38-ročného muža

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR vyzýva v súvislosti s útokom medveďa na muža, ku ktorému došlo v katastri Tužiny (okres Prievidza), na zvýšenú opatrnosť. Oblasť incidentu monitoruje. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠOP SR Kristína Bocková.

23.03.2023 10:19, aktualizované: 16:36
debata (23)

Hlásenie o útoku medveďa na muža dostal zásahový tím ešte v stredu. Medveď tam zaútočil na dvojicu bežcov z hustého lesného porastu. Členovia tímu vo štvrtok uskutočnili obhliadku lokality v Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie.

„Medveď na jedného z bežcov zaútočil z mladého bukového porastu mimo intravilánu obce v lesnom poraste a prirodzenom prostredí. Pravdepodobne dospelý medvedí samec si v lokalite vyhľadával prirodzenú potravu – bukvice, pričom pri priblížení sa bežcov došlo k jeho vyrušeniu a zaútočil na jedného z mužov,“ priblížila Bocková.

Medveď Čítajte aj Ochranári nasadia medveďom GPS obojky, budú monitorovať ich pohyb

Napadnutý 38-ročný muž podľa nej utrpel poranenia dolnej končatiny uhryznutím, po ošetrení v nemocnici ho prepustili do domácej liečby a jeho stav je stabilizovaný. „Počas obhliadky lokality našli členovia zásahového tímu na mieste čerstvé pobytové znaky medveďa hnedého. Zároveň sa v tejto oblasti, kde došlo k útoku, nachádza známe a obľúbené miesto na zber medvedieho cesnaku,“ ozrejmila.

Zásahový tím ŠOP SR z tohto dôvodu vyzýva občanov, ako aj turistov na zvýšenú opatrnosť v tejto lokalite. „V marci medvede vychádzajú z brlohov a vodiace medvedice vyvádzajú von svoje mláďatá. Pre minimalizáciu rizika stretu so šelmou je dobré na svoju prítomnosť v horách upozorniť akýmkoľvek akustickým prejavom a držať sa turistických chodníkov,“ odporučila Bocková.

VIDEO: Ostré zuby, silné čeľuste. Keď medveď ide zožrať…
Video

ŠOP SR v tejto súvislosti verejnosti dáva do pozornosti krátky náučný film o správaní sa v lese s možným výskytom veľkých šeliem, ktorý je dostupný na kanáli organizácie na Youtube. Ďalšie podrobné informácie o tom, ako sa správať pri strete s medveďom, sú dostupné na webe zásahového tímu.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #medveď #útok medveďa
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy