Prvé štyri slovenské stíhačky MiG-29 sú už na Ukrajine. Matovič to komentuje ironicky

Prvé štyri stíhacie lietadlá MiG-29 sú už na Ukrajine. Presun realizovali ukrajinskí piloti za pomoci slovenských vzdušných síl, ukrajinského personálu a ďalších zložiek, ktoré zabezpečovali bezpečnosť či potrebnú dokumentáciu. V priebehu nasledujúcich týždňov budú Ukrajine odovzdané ostatné lietadlá. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kakaščíková.

23.03.2023 14:16 , aktualizované: 14:27
debata (895)

VIDEO: Matovič ironicky o migoch: Tri mali byť letuschopné, uleteli štyri. Nejako mi to nevychádza.

Video

„Ďakujem všetkým zapojeným zložkám za fantastickú profesionálnu prácu. Slovensko stojí na správnej strane a týmto gestom sme sa ako krajina zapísali veľkými písmenami do moderných svetových dejín, ktoré hovoria o včasnej pomoci, úprimnej solidarite a veľkosti národa,“ uviedol dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď. Zopakoval, že Ukrajine poskytujeme pre Slovensko nepotrebnú techniku, ktorú si v našich podmienkach nevieme opraviť.

VIDEO: Naď o náhrade za migy: Vrtuľníky Viper od USA môžu prísť do dvoch rokov.

Video

K odovzdaniu ďalších lietadiel neplánuje rezort z operačných dôvodov poskytovať žiadne konkrétnosti. Avizuje, že po bezpečnom odovzdaní ukrajinskej strane ich presun ihneď potvrdí.

Darovanie 13 stíhačiek MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub je predmetom medzivládnej dohody medzi Slovenskom a Ukrajinou, ktorú schválila minulý týždeň vláda.

VIDEO: Bojový let: ukrajinský pilot v stíhačke MiG-29

Video
Sliač, letecký deň Čítajte viac Migy na Ukrajinu dodá viacero krajín, potvrdili Poliaci
895 debata chyba
Viac na túto tému: #stíhačky MiG-29