Advokáti vítajú, že vláda odobrila novelu Trestného zákona, majú však výhrady

Slovenská advokátska komora (SAK) víta, že vláda posunula novelu Trestného zákona do ďalšieho legislatívneho štádia. Kriticky však vníma, že v prípade trestných sadzieb, až na niektoré výnimky (drogová trestná činnosť, drobné krádeže), nedochádza k zásadnejšiemu priblíženiu k európskym podmienkam. Pre TASR to uviedli z mediálneho odboru komory.

24.03.2023 10:32
debata (1)

Čiastočným posunom k spravodlivejšiemu trestaniu mohol byť podľa SAK novelizačný bod, ktorý mal sudcom umožniť väčší priestor pre individualizáciu trestu v rámci zákonných sadzieb. „S poľutovaním konštatujeme, že tento návrh podporený všeobecným odborným konsenzom celej justície, bol z vládou schváleného znenia nakoniec vypustený. Z vyjadrení predsedu vlády na tlačovej konferencii po rokovaní vlády navyše vyplýva, že dôvody na vypustenie novelizačného bodu boli vyslovene politické a nie odborné,“ priblížili.

vláda heger mikulec Čítajte viac Vláda odobrila novelu Trestného zákona, kladie dôraz na alternatívne tresty

Vo výsledku tak bude podľa komory Trestný zákon naďalej sudcovskú činnosť pri ukladaní trestov do značnej miery redukovať na mechanické výpočty. „To je podľa nášho názoru v rozpore s ideou modernej a spravodlivej trestnej politiky a poslaním nezávislého súdnictva,“ dodali. Zároveň upriamili pozornosť na nález Ústavného súdu, ktorý sa zaoberá individualizáciou trestov.

Novelu Trestného zákona schválila vláda na stredajšom rokovaní. Legislatívny návrh tak smeruje do parlamentu. Kladie okrem iného dôraz na ukladanie alternatívnych trestov, odlíšenie dílerov od užívateľov drog, restoratívnu justíciu či harmonizáciu trestných sadzieb. Ide o najväčšiu novelu Trestného zákona od rekodifikácie v roku 2005.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #novela Trestného zákona #Slovenská advokátska komora