Sudca odmietol obžalobu na Kaliňáka a Brhela. Fico už vzhliada k Žilinkovi

Špecializovaný trestný súd odmietol obžalobu na bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka a podnikateľa Jozefa Brhela v kauze „dorovnávania platu" bývalému šéfovi Finančnej správy Františkovi Imreczemu. Ako informovala hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková, sudca Peter Pulman totiž zistil závažné procesné chyby, najmä porušenie práva na obhajobu.

04.04.2023 15:18 , aktualizované: 16:01
Robert Kaliňák Foto: ,
Robert Kaliňák
debata (182)

„Samosudca Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica, dňa 3.apríla uznesením rozhodol, že odmieta obžalobu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry podanú na ŠTS dňa 28. marca na obvinených J.B. a R.K. za zločin podplácania a vec vracia prokurátorovi, pretože zistil závažné procesné chyby, najmä porušenie práva na obhajobu," uviedla hovorkyňa. Doplnila, že rozhodnutie súdu nie je právoplatné.

Kaliňák v utorok uviedol, že sudca skonštatoval 12-násobné hrubé porušenie Trestného poriadku. „Uznesenie o odmietnutí obžaloby v mojej veci svedčí o tom, že to je politický prípad," skonštatoval. Kaliňákov stranícky šéf Robert Fico doplnil, že ak rozhodnutie nadobudne právoplatnosť, Robert Kaliňák sa dostane z pozície obžalovaného opäť do pozície obvineného. „A znovu nadobúda na aktuálnosti podanie podľa paragrafu 363 Trestného poriadku," dodal.

VIDEO: Brhel pred súdom v kauze Mýtnik: Skutok sa nikdy nestal
Video

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vzniesol začiatkom februára obvinenie Kaliňákovi a Brhelovi pre zločin podplácania. Obvinení podľa polície poskytli úplatok osobe v riadiacej funkcii Finančnej správy SR. Vec sa týka „dorovnávania platu" bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho.

kalinak brhel Čítajte viac Kaliňáka a Brhela obžalovali. Sú podozriví z podplácania Imreczeho a hrozí im 5 až 12 rokov

Podľa uznesenia o vznesení obvinenia po tom, čo bol Imrecze na odporúčanie Kaliňáka v roku 2012 vymenovaný do funkcie prezidenta Finančnej správy, mu exminister odporučil, aby išiel za Brhelom urobiť „dohodu o kompenzácii mzdy“. Kaliňák podľa uznesenia konkrétne uviedol, „dohodni si kompenzáciu mzdy na úrovni 200-tisíc eur ročne, aby si bol v pohode". Po uzavretí dohody Imrecze podľa uznesenia obdržal spomenutú sumu v rokoch 2014 až 2018 vždy za predchádzajúci rok. Po tom, čo Imrecze v septembri 2018 rezignoval na svoju funkciu, obdržal ešte koncom roka sumu 100-tisíc eur. Celková suma tak predstavovala 1,1 milióna eur.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast Čítajte viac Kaliňák sa už nevyhne súdu, Fica pristihli pri lži, napriek tomu Smer rastie. Sú tri hlavné dôvody prečo

Ako protislužbu pre Brhela Imrecze podľa uznesenia odovzdával informácie o subjektoch, u ktorých mala byť vykonávaná daňová kontrola na dani z príjmu právnických osôb. „Taktiež mal obvinený Jozef B. požiadavky aj na obsadzovanie pozícií v rámci Finančnej správy SR konkrétnymi osobami, ktoré odporučil, pričom týmto požiadavkám František Imrecze vyhovel a zabezpečil prijatie takýchto odporúčaných osôb na pozície v rámci FS SR," uvádza sa v uznesení.

182 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Kaliňák