Vláda poskytne na odstraňovanie následkov požiaru v Štiavnici 11 miliónov eur

Banská Štiavnica dostane v tomto roku od štátu sumu do štyroch miliónov eur na sanáciu objektov, postihnutých marcovým požiarom v historickom centre mesta. Ďalších sedem miliónov eur bude na obdobie 2023 – 2025 alokovaných pre ministerstvá na obnovu zdevastovaných budov a archívov, ktoré majú vo svojej správe. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré kabinet schválil na svojom stredajšom výjazdovom rokovaní v Banskej Štiavnici.

05.04.2023 11:15 , aktualizované: 14:12
Vláda rokovanie výjazdové Banská Štiavnica heger Foto: ,
Na snímke zľava dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger a uprostred primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková počas výjazdového rokovania vlády v Banskej Štiavnici 5. apríla 2023.
debata (14)

Predmetom rokovania bola finančná pomoc mestu v súvislosti s ničivým požiarom, ktorý historické centrum zasiahol v sobotu 18. marca. Plamene zasiahli sedem historických budov, ktoré sú súčasťou lokality UNESCO. Vláda počas záchranných prác deklarovala finančnú intervenciu na obnovu.

VIDEO: Vláda pomôže i súkromným vlastníkom poškodených budov.

Video

„Dôležité je, aby budovy, ktoré poškodil požiar, čo najskôr získali svoj pôvodný vzhľad,“ pripomínajú predkladatelia vládneho materiálu, ktorý prináša odhad nákladov na sanáciu. Cena rekonštrukcie sa podľa tohto odhadu pohybuje v rozmedzí od 23 971 164 eur ako najnižšej predbežnej sumy až po 30 892 764 eur ako horná hranica odhadovaných nákladov.

V návrhu uznesenia vlády je pre Banskú Štiavnicu vyčlenená suma do 4 000 000 eur z rezervy vlády v tomto roku na objekty, akým je napríklad miestna základná umelecká škola. Ďalej bude vyčlenených 7 000 000 eur pre kapitoly Ministerstvo vnútra SR a Ministerstvo životného prostredia SR na roky 2023 – 2025, ktoré majú byť použité na údržbu a rekonštrukciu poškodených budov, i reštaurovanie a konzervovanie poškodených archívnych dokumentov v správe týchto rezortov, konkrétne v Slovenskom banskom archíve, Slovenskom banskom múzeu Berggericht a v Galérii J. Kollára," uvádza sa v schválenom uznesení. Vyčlenené prostriedky budú určené aj na preventívne opatrenia, teda zlepšenie zabezpečenia budov pred ďalšími požiarmi.

Na námestí v centre Banskej Štiavnice vypukol v...
Na námestí v centre Banskej Štiavnice vypukol v...
+6Na námestí v centre Banskej Štiavnice vypukol v...

V prípade súkromných majiteľov poškodených pamiatkových objektov – napr. Banka lásky, Pizzéria Black M, rodinný dom Dolná ružová 1 alebo rodinný dom Eleuzína, predstavia rezorty vnútra a kultúry do konca júna samostatný mechanizmus financovania.

Heger: Bude nasledovať aj ďalšia finančná pomoc

Financie, ktoré vláda v stredu vyčlenila pre požiarom zasiahnutú Banskú Štiavnicu, sú prvá, avšak nie posledná pomoc na záchranu poškodených pamiatok. Na tlačovej konferencii po výjazdovom rokovaní vlády to uviedol dočasne poverený premiér Eduard Heger.

"Budú nasledovať ďalšie podľa toho, akým spôsobom budú vyčísľované škody. Požiarom bolo zasiahnutých sedem budov, naším cieľom je pomôcť finančne všetkým zasiahnutým budovám. Čakáme na vyhodnotenie poisťovní a presné určenie súm,“ povedal Heger s tým, že štát bude pri obnove pamiatok nápomocný aj v oblasti administratívnych procesov.

VIDEO: Heger a primátorka Babiaková pri prehliadke centra Banskej Štiavnice.
Video

Primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková ocenila, že vláda splnila sľub, ktorý mestu dali jej predstavitelia po vypuknutí požiaru. Pripomenula, že zasiahnutých bolo šesť národných kultúrnych pamiatok a jeden ďalší objekt v centre mesta, ktoré je zapísané v zozname Svetového dedičstva UNESCO.

„Naším cieľom bolo, aby všetky tieto objekty, či sú štátne alebo v súkromnom vlastníctve, boli zrekonštruované. A to sa dnes naplnilo,“ uviedla Babiaková s tým, že verí, že poškodené pamiatky budú obnovené do roku 2025.

VIDEO: Rozsiahly požiar v centre B. Štiavnice poškodil sedem budov.
Video

Materiál pripomína, že mesto vyčíslilo výdavky na záchranné práce vykonávané v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie. „Po ich verifikovaní bude vláde predložený návrh na financovanie týchto nákladov z prostriedkov štátneho rozpočtu,“ dodávajú predkladatelia.

Pred začatím rokovania sa Heger stretol s primátorkou Babiakovou a spolu si prezreli aktuálny stav budov zasiahnutých požiarom.

VIDEO: Škody po požiari v Štiavnici, zábery z dronu.
Video
Na námestí v centre Banskej Štiavnice vypukol...
Na námestí v centre Banskej Štiavnice vypukol...
+18Na námestí v centre Banskej Štiavnice vypukol...
14 debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #banská štiavnica #požiar v Banskej Štiavnici