Naď odmieta, že by rezort bránil NAKA vo vyšetrovaní Vojenského spravodajstva

Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď odmieta, že by jeho rezort bránil Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) vo vyšetrovaní Vojenského spravodajstva (VS). Žiadne problémy neeviduje. Deklaroval, že je prvý, kto chce, aby sa vyšetrovalo, čo sa dialo vo VS za vedenia exšéfa Jána Balciara. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády v súvislosti s vyjadreniami policajného prezidenta Štefana Hamrana.

05.04.2023 16:23
Jaroslav Naď Foto: ,
Jaroslav Naď
debata (6)

Minulý piatok dostal Naď podľa svojich slov z Národnej kriminálnej agentúry žiadosť o zbavenie mlčanlivosti niektorých príslušníkov VS. Avizoval, že jej vyhovie. Rovnako ho požiadali, aby potvrdil platnosť a autentickosť utajovaných skutočností, ktoré NAKA zaistila pri domových prehliadkach.

VIDEO: Hamran je z postupu NBÚ šokovaný, zásahy úradu odmieta.

Video

„V prípade, že tam budú veci, ktoré už nepodliehajú utajeniu, bude to odtajnené. V prípade, že tam sú veci, ktoré podliehajú, zostane to utajené, ale to neznamená, že s tým polícia nemôže robiť. Polícia štandardne robí s utajovanými vecami. Akákoľvek debata, že by niekto zo strany VS, ministerstva obrany alebo Národného bezpečnostného úradu zabraňoval vyšetrovaniu, to považujem za nie relevantné argumenty,“ vyhlásil Naď.

Roman Mikulec, OĽaNO, NBÚ Čítajte viac Hon na Mikulca? Výbor mu dal za pravdu. Krúpa spochybnil NBÚ: Je to hra, nejde len o diskreditáciu ministra

Niektoré vyjadrenia policajného prezidenta sa podľa neho nezakladajú na pravde. Odmieta, že by bránil kontrole Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Tvrdí, že sám ju zavolal a VS ako jediná bezpečnostná spravodajská zložka kontrolou prešla. Možnosť kontrolovať VS podľa svojich slov dal aj do zákona. „Aj na základe kontroly NKÚ sa ukazuje, že mohlo prísť k spáchaniu trestného činu,“ dodal.

VIDEO: Mikulec po výbore: Previerku ani certifikát nepotrebujem.
Video

Policajný prezident Štefan Hamran v utorok informoval o vyšetrovaní NAKA v súvislosti s nehospodárnym nakladaním s majetkom vo Vojenskom spravodajstve. Týka sa obdobia rokov 2015 až 2020. Podľa odhadov mala škoda presiahnuť 22 miliónov eur. Dodal, že vyšetrovanie sa vedie aj na základe podnetov z Najvyššieho kontrolného úradu, ktorý nedokončil kontrolu pre marenie zo strany niektorých príslušníkov VS. NAKA podľa Hamrana „narazila“ aj na NBÚ, ktorý vyšetrovateľom vyčíta porušenie zákona o ochrane utajovaných skutočností.

VIDEO: Šéf NBÚ Konečný trvá na chýbajúcom Mikulcovom certifikáte.
Video
6 debata chyba
Viac na túto tému: #vojenské spravodajstvo #NAKA