Veľký piatok: Deň bez omše, ale s krížovými cestami

Veľký piatok, ktorého názov sa vlani podľa Rímskeho misála zmenil na Piatok utrpenia Pána, je pre kresťanov spomienkou na deň utrpenia, ukrižovania a smrti Ježiša Krista.

07.04.2023 07:05
krížová cesta Foto:
Ježiša pribíjajú na kríž počas Živej krížovej cesty v Prešove, ktorú v roku 2022 pripravili dobrovoľníci z farnosti Prešov - Nižná Šebastová pod vedením farára Petra Gombitu. Išlo o autentické stvárnenie kresťanskej mytológie spred vyše 2000 rokov. Postavu Ježiša opätovne stvárnil Ján Jendrichovský z Novej Ľubovne.
debata

V katolíckych kostoloch sa v tento deň ako jediný deň v roku neslúži svätá omša, oltáre sú bez chrámového rúcha. Veriaci dodržiavajú prísny pôst, zdržiavajú sa mäsitých pokrmov. Je to deň pokánia a modlitieb.

Na mnohých miestach v obciach a mestách Slovenska sa konajú v piatok krížové cesty. Tie sa uskutočňujú ako pripomienka utrpenia a smrti Ježiša Krista aj v mnohých kostoloch.

VIDEO: Prešovom prešiel Ježiš, v meste bola krížová cesta naživo.

Video

Popoludňajšie obrady Piatka utrpenia Pána (Veľkého piatka) pozostávajú z bohoslužby slova, modlitby veriacich, poklony pri Svätom kríži a svätého prijímania. Ľudia prichádzajú počas dňa pokloniť sa i k symbolickému Božiemu hrobu.

Aj v gréckokatolíckej cirkvi je to veľký a prikázaný sviatok a deň prísneho pôstu. Ráno sa v kostoloch tejto cirkvi konajú bohoslužby nazývané Kráľovské hodinky a popoludní býva v tento deň Svätá liturgia Jána Zlatoústeho s večierňou a s obradom uloženia plaščenice (plátna s vyobrazením mŕtveho Krista) do symbolického hrobu.

Za významný sviatok považujú piatok aj veriaci evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku. V kostoloch po celom Slovensku sa konajú pašiové služby Božie s Večerou Pánovou.

debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká noc #Veľký piatok