Palkovič: Časová strata pri projekte nemocnice na Rázsochách je veľká

Časová strata pri projekte novej nemocnice na bratislavských Rázsochách je veľká, a to minimálne deväť mesiacov až jeden a pol roka. V stredu to potvrdil štátny tajomník rezortu zdravotníctva Michal Palkovič. Prioritou je pre neho podľa vlastných slov skrátiť deficit na minimum. Dúfa,

12.04.2023 13:16 , aktualizované: 13:48
SR Bratislava dron nemocnica Rázsochy zbúranie BAX Foto: ,
Na snímke z dronu plocha po zbúranej stavbe nemocnice Rázsochy. Štátne pozemky môžu mať hodnotu až 200 miliónov eur.
debata (4)

„Pre mňa je momentálne najdôležitejšie skrátiť akýkoľvek časový deficit, ktorý vznikol, na úplne minimum a skompletizovať dokumentáciu tak, aby niekto, kto príde po voľbách, bol schopný naviazať na prácu, ktorú sme vo veľmi krátkej dobe uskutočnili, a bol schopný vyhlásiť verejné obstarávanie,“ povedal.

VIDEO: Heger o výstavbe Rázsochách: Pellegrini straší
Video

Pripomenul, že verejné obstarávanie sa má vyhlásiť koncom roka. Nevylúčil, že paralelný proces v rámci verejného obstarávania sa možno začne skôr. „Máme otvorené rokovania o tom, že by sa takýto proces vedel spustiť skôr, ale ešte je to predčasné,“ doplnil s tým, že sa aktuálne čaká na zapracovanie pripomienok k dokumentácii.

VIDEO: Priestory po zbúraní nemocnice Rázoschy
Video

V súvislosti s projektom nemocnice na Rázsochách je podľa Palkoviča potrebná aj podpora poslancov v Národnej rade SR. Poukázal na to, že parlament nepodporil návrh na zavedenie výnimky z potreby ukončeného procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) pri významných investíciách, čo podľa neho výrazne spomaľuje procesy.

Dočasne poverený premiér Eduard Heger podotkol, že zodpovednosť za meškanie projektu novej nemocnice už vyvodili. „Dnes to dobiehame. Máme tam kvalitný tím. A robíme všetko pre to, aby sme to stihli. Zatiaľ je to stihnuteľné,“ do­dal.

Výstavba nemocnice na Rázsochách bude spolu s martinskou univerzitnou nemocnicou financovaná zo zdrojov plánu obnovy. Cena za výstavbu hrubej stavby nemocnice na bratislavských Rázsochách má byť 281 miliónov eur. Hrubá stavba sa má dokončiť do druhého kvartálu roku 2026.

Krajčí zvolal mimoriadny zdravotnícky výbor

Mimoriadne rokovanie Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo zasadne vo štvrtok (13. 4.) o 14.00 h. Predseda výboru Marek Krajčí (OĽANO) ho zvolal na žiadosť opozičnej SaS. Témou má byť rozdelenie finančných prostriedkov z plánu obnovy a odolnosti pre nemocnice i stav napĺňania hlavných míľnikov projektu Nemocnice Rázsochy.

„Predseda výboru Marek Krajčí zvolal zdravotnícky výbor na štvrtok o 14.00 h aj za účasti povereného predsedu vlády SR Eduarda Hegera a zástupcu Národnej implementačnej a koordinačnej autority (NIKA) z úradu vlády,“ uviedol pre TASR hovorca OĽANO Matúš Bystriansky.

Poslankyňa za SaS Jana Bittó Cigániková upozornila na ohrozenie financií v súvislosti s výstavbou bratislavskej Nemocnice Rázsochy. Dočasne poverenej vláde vyčíta „váhavosť“ v otázke financovania modernizácie slovenského zdravotníctva. Hovorí o podozreniach, že sa míľniky plánu obnovy a odolnosti v prípade nemocnice Rázsochy nestihnú, keďže v mnohých oblastiach už dnes meškajú.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Rázsochy #plán obnovy #michal palkovič