Karas chce na nových úradníkov 9 miliónov eur ročne. Ich počty chce strojnásobiť

Na efektívny výkon probačného dohľadu a mediácie by sa mal počet úradníkov minimálne strojnásobiť. Vyplýva to z vyjadrenia dočasne povereného ministra spravodlivosti Viliama Karasa pred záverečnou konferenciou k národnému projektu, ktorý sa zameriaval na posilnenie alternatívneho riešenia súdnych sporov.

18.04.2023 11:44
Viliam Karas, minister spravodlivosti Foto: ,
Minister spravodlivosti Viliam Karas
debata (6)

„Ide o relatívne masívny nárast, ale bez toho, aby sme mali týchto ľudí, nie je možné ukladať alternatívne tresty,“ zdôraznil minister. Jeden probačný úradník by mal mať podľa Karasa na starosti v priemere 50 živých prípadov. Na Slovensku ich má na starosti priemerne až 166.

Na Slovensku pôsobí momentálne 86 probačných a mediačných úradníkov. Odhadované ročné náklady na zvýšenie ich počtu sú približne deväť miliónov eur. „Potom však očakávame úspory a prínos nového spôsobu trestania,“ dodal Karas. Čiastkové výsledky projektu sa podľa jeho slov podarilo implementovať aj do novely Trestného zákona, ktorá je momentálne v parlamente. Okrem iného v podobe navrhovaného zjednodušenia ukladania alternatívnych trestov.

Viliam Karas, minister spravodlivosti Čítajte viac Minister Karas sa pripojil ku kritike rebríčku súdov. Poukázal aj na problémovú sudkyňu

Ministerstvo spravodlivosti navrhuje aj angažovanie ôsmich krajských psychológov a 16 odborníkov na inštalovanie a kontrolu monitorovacích náramkov odsúdeným a väzobne stíhaným. Minister doplnil, že dôraz na ukladanie alternatívnych trestov sa netýka závažných zločinov alebo organizovaných skupín.

Karas poukázal aj na efekty využívania mediácie v trestných konaniach. Zdôraznil, že hlavnou ambíciou nie je odbremenenie súdov od rozhodovacej činnosti, ale spokojnosť oboch strán sporu. „Z môjho pohľadu ide o zatiaľ málo objavené a málo využívané nástroje. Kým pri rozsudku v civilnej časti vždy jedna zo strán odchádza prevažne so zlým pocitom, že neuspela, pri mediácii sú v zásade spokojné obe strany,“ podotkol.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Viliam Karas #probácia #probačný dohľad