„Ide o relatívne masívny nárast, ale bez toho, aby sme mali týchto ľudí, nie je možné ukladať alternatívne tresty,“ zdôraznil minister. Jeden probačný úradník by mal mať podľa Karasa na starosti v priemere 50 živých prípadov. Na Slovensku ich má na starosti priemerne až 166.
Na Slovensku pôsobí momentálne 86 probačných a mediačných úradníkov. Odhadované ročné náklady na zvýšenie ich počtu sú približne deväť miliónov eur. „Potom však očakávame úspory a prínos nového spôsobu trestania,“ dodal Karas. Čiastkové výsledky projektu sa podľa jeho slov podarilo implementovať aj do novely Trestného zákona, ktorá je momentálne v parlamente. Okrem iného v podobe navrhovaného zjednodušenia ukladania alternatívnych trestov.
Čítajte viac Minister Karas sa pripojil ku kritike rebríčku súdov. Poukázal aj na problémovú sudkyňuMinisterstvo spravodlivosti navrhuje aj angažovanie ôsmich krajských psychológov a 16 odborníkov na inštalovanie a kontrolu monitorovacích náramkov odsúdeným a väzobne stíhaným. Minister doplnil, že dôraz na ukladanie alternatívnych trestov sa netýka závažných zločinov alebo organizovaných skupín.
Karas poukázal aj na efekty využívania mediácie v trestných konaniach. Zdôraznil, že hlavnou ambíciou nie je odbremenenie súdov od rozhodovacej činnosti, ale spokojnosť oboch strán sporu. „Z môjho pohľadu ide o zatiaľ málo objavené a málo využívané nástroje. Kým pri rozsudku v civilnej časti vždy jedna zo strán odchádza prevažne so zlým pocitom, že neuspela, pri mediácii sú v zásade spokojné obe strany,“ podotkol.