Úrad na ochranu whistleblowerov prešiel k pokutám. Prvú dostal rezort hospodárstva

Úrad na ochranu oznamovateľov (ÚOO) uložil štátnemu podniku Ministerstva hospodárstva (MH) SR pokutu 3000 eur. Úrad o tom informoval na sociálnej sieti s tým, že ide o vôbec prvú peňažnú sankciu, ktorú od začiatku svojej existencie uložil.

19.04.2023 12:55
Dlugošová Foto: ,
Predsedníčka Úradu na ochranu oznamovateľov (ÚOO) Zuzana Dlugošová.
debata (7)

Prípad sa týka štátneho podniku rezortu hospodárstva, ktorý riadne nezaevidoval oznámenie svojho zamestnanca. „Oznamovateľa kontaktoval až po 11 mesiacoch, aby predložil dôkazy, hoci zo zákona musí prešetrovanie uzavrieť do troch mesiacov,“ zdôraznili z úradu.

Priblížili, že počas prvého roka fungovania sa snažili k zamestnávateľom pristupovať najmä partnersky. Organizovali školenia, ponúkali manuály a metodické usmernenia. „Štatutárom inštitúcií sme zdôrazňovali benefity interných systémov oznamovania a aj medzi zamestnancami šírili osvetu, ako zákon chráni oznamovateľov nekalých praktík,“ podotkli.

Hlavnou misiou ÚOO je ochrana oznamovateľov protispoločenskej činnosti, tzv. whistleblowerov. Pod protispoločenskou činnosťou sa rozumejú všetky trestné činy, priestupky, správne delikty, ako aj konanie s negatívnym dosahom na spoločnosť. Fungovať začal v septembri 2021.

Maria Koranova Čítajte viac Nahlásila podvody v záchrannej službe: Nevedela som to mlčky tolerovať
7 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo hospodárstva #whistleblower #Úrad na ochranu oznamovateľov