Miliónové upratovanie. Firma blízka poslancovi Borguľovi získala od štátu 10-miliónovú zákazku

Od posledného tendra služby výrazne zdražili, napriek tomu vyhrali. Firma Slovclean získala atraktívnu zákazku od Národného ústavu detských chorôb. Vyhrať jej pomohol aj fakt, že podobné služby poskytovala nemocnici už aj v predošlých rokoch. V minulosti mala však firma problém s daniarmi, ktorí ju podozrievali z porušenia predpisov.

27.04.2023 06:00
parlament, rokovanie, Martin Borguľa Foto: ,
Na snímke poslanec Národnej rady Martin Borguľa.
debata (42)

Priestory Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) bude počas najbližších štyroch rokov upratovať firma Slovclean. Ako vyplýva z dohody zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv (CRZ), za svoje služby má dostať vyše 9,5 milióna eur s DPH.

Firma získala zákazku na základe verejnej súťaže. "Predmetom zmluvy sú kompletné čistiace a dezinfekčné služby v priestoroch verejného obstarávateľa na celkovej ploche 53 479 metrov štvorcových, presun komunálneho a nebezpečného odpadu určeným spôsobom na stanovené miesta, zabezpečenie čistiacich a dezinfekčných prostriedkov, plastových vriec a mechanizmov potrebných na vykonávanie požadovaných služieb,” uvádza sa v popise na portáli Úradu pre verejne obstarávanie (ÚVO).

Víťazná spoločnosť je pritom „známa firma“, najmä pre prepojenia na rodinu poslanca Národnej rady Martina Borguľu, ktorý sa do parlamentu dostal na kandidátke hnutia Sme rodina.

VIDEO: Vetrák tvrdí, že Borguľa by sa mal vzdať poslaneckého mandátu
Video
Borguľa čelil v minulosti kritike od SaS, podľa ktorej je "problémovým človekom", kritizoval ho aj poslanec OĽaNO Milan Vetrák. 27. apríl 2022

Podľa Registra partnerov verejného sektora, jedným z konečných užívateľov výhod Slovclean je brat politika Michal Borguľa. Ten vlastni 50-percentný podiel v akciovej spoločnosti cez ďalšiu akciovku Slovunit. V orgánoch oboch firiem v minulosti pôsobil aj sám poslanec, Martin Borguľa.

Boris Kollár / Martin Borguľa / Čítajte viac Kollár sa hnevá na Mikulca aj Hamrana. Dôvodom je obvinenie poslanca Borguľu

Vylúčenie neúspešných

O mnohomiliónovú zákazku od NÚDCH pôvodne súťažili štyri spoločnosti – Slovclean, čaSS, Atalian a Special service international SK. Dve posledné však boli zo súťaže vylúčené. Dôvodom bolo, že nesplnili podmienku na „minimálny objem už zrealizovaných služieb pre zdravotnícke zariadenia“.

To v praxi znamená, že NÚDCH od uchádzačov požadoval, aby preukázali, že za posledné tri roky poskytli pre nemocnice upratovacie služby v hodnote minimálne 4,5 milióna eur. Ďalšou podmienkou bolo, aby aspoň jedna doterajšia zmluva dosahovala hodnotu aspoň 3 milióny eur.

Túto špecifickú požiadavku dokázali splniť len dvaja hráči, Slovclean a spoločnosť čaSS. Víťazná firma dokázala vyhovieť podmienkam NÚDCH aj vďaka tomu, že v roku 2019 získala podobnú zákazku práve od tejto detskej nemocnice. Rovnako šlo vtedy o tender na upratovacie služby, ktoré mala plniť v priebehu 36 mesiacov za cenu 4,2 milióna eur.

Porovnanie zákaziek na upratovacie služby od firmy Slovclean pre NÚDCH
Cena Obdobie dĺžka zákazky v mesiacoch Priemerná cena za mesiac
4,2 milióna eur 2019–2022 36 115,8-tisíc eur
9,5 milióna eur 2023–2027 48 198,1-tisíc eur

Za vyššiu cenu môže pandémia

Pred niekoľkými rokmi Slovclean žiadala od NÚDCH za svoje služby o takmer polovicu nižšie ceny. Nemocnica napriek tomu s novou sumou spokojná. "Vzhľadom na prebiehajúcu epidemiologickú situáciu v čase príprav verejného obstarávania, bol upravený režim upratovania a zároveň navýšená plocha priestorov, ktoré bude nutné upratovať. Vo všeobecnosti evidujeme nárast prevádzkových a iných nákladov,” reagoval NÚDCH na otázky Pravdy k dôvodom zdražovania služieb.

Nepriaznivý epidemiologický stav môže aj za to, že tentokrát si NÚDCH rozhodol obstarať upratovanie nie na tri, ale na štyri roku dopredu. "Vzhľadom aj na skutočnosti, akými sú stúpanie cien energií, či stále neistá covidová situácia v budúcich rokoch, sme sa rozhodli využiť dlhšie časové obdobie poskytovania služieb, aby bol v nemocnici za každých okolností zabezpečený správny hygienicko-epidemiologický režim.”

Úrad pre verejne obstarávanie pre Pravdu priblížil, že zákon reguluje výšku obratu, ktorú verejný obstarávateľ môže požadovať od uchádzačov. Má právomoc podmieniť ňou aj účasť v tendri. Či tak aj v konečnom dôsledku spraví, je na rozhodnutí obstarávateľa.

"K požiadavke na preukázanie obratu uvádzame, že táto sa na základe dostupných informácií javí ako zákonná, úrad však v tejto veci nevykonával kontrolu a nemá k dispozícii ani dokumentáciu zákazky,” uviedol ÚVO pre Pravdu.

Národný ústav detských chorôb v Bratislave. Foto: TASR
nudch Národný ústav detských chorôb v Bratislave.

Tesný rozdiel

Dve úspešné firmy tak ďalej súťažili v elektronickej aukcii, v ktorej ponuka Slovcleanu zvíťazila s tesným náskokom. Firma poskytla cenu len o 2,5 tisíc eur nižšiu, ako konkurencia, ktorá skončila na druhom mieste. Ako uviedol pre Pravdu ÚVO, malé rozdiely nemusia nevyhnutne indikovať problém v súťaži.

To, že ponuky konkurentov sú takmer rovnaké, je v prípade aukcií úplne prirodzené, súhlasí s Úradom Matúš Džuppa z portálu Transparex, ktorý sa zaoberá analýzou dát v oblasti verejného obstarávania. „V aukcii uchádzači licitujú v čo najnižších sumách a teda výsledkom je často naozaj drobný rozdiel medzi prvým a druhým, a to bez ohľadu na celkový finančný objem zákazky,“ uviedol.

Poukázal tiež na to, že v danej súťaži sa verejný obstarávateľ nevenoval potenciálnemu konfliktu záujmov. Z verejne dostupných záznamov totiž napríklad vyplýva, že jeden z bývalých riaditeľov NÚDCH má väzby na vylúčeného uchádzača súťaže, firmu Altalian. "Verejný obstarávateľ je povinný zaoberať sa potenciálnym konfliktom záujmov vždy a v zápisnici riadne vzťahy popísať aj v prípade, ak sa jedná o minulé a zaniknuté vzťahy. V zápisniciach ani v správe o zákazke som nenašiel, že by sa nemocnica potenciálnym konfliktom záujmov zaoberala,” upozornil ďalej Džuppa.

Podľa neho na obstarávaní NÚDCH môže byť vylúčenie dvoch firiem zo súťaže škodné pre verejného obstarávateľa: "Síce pravdepodobne prebehlo v súlade so zákonom, ale na mieste verejného obstarávateľa by som zvážil analýzu cenových ponúk vylúčených uchádzačov.” Obe vylúčené firmy mali totiž cenové návrhy nižšie, než bola konečná vysúťažená suma, zdôvodnil odborník.

Jedna z vylúčených eseročiek, Special service international, napríklad ponúkala realizovať upratovací servis o milión lacnejšie, než bola zazmluvnená suma zákazky.

"Vo verejnom obstarávaní sa musíme riadiť aj princípom hospodárnosti. V súlade s ním mohla nemocnica vykonať analýzu cenových ponúk uchádzačov, ktorých zo súťaže vylúčila. Mohla tak získať dôkaz o tom, že vylúčené firmy ponúkli „dumpingové ceny“, alebo mohli naopak zistiť, že ich ceny sú reálne. Následne by stálo za zváženie zopakovať súťaž, v ktorej by uplatnením jednoduchších podmienok účasti otvorili súťaž pre väčší počet podnikateľov,” zhodnotil Matúš Džuppa. Z pohľadu zákona sa však nedá obstarávateľovi vyčítať, že neanalyzoval cenovú ponuku vylúčeného uchádzača, konštatoval.

Žilina hniezdo záchrany Čítajte viac V prípade mŕtveho dieťaťa v hniezde záchrany padlo obvinenie

Kauza upratovania kasárni

Spoločnosť Slovclean sa v minulosti zviditeľnila kvôli inej štátnej zákazke. V súvislosti s ňou o stoličku prišiel vtedajší minister obrany. Začiatkom roku 2008 rezort pod vedením Františka Kašického podpísal zmluvu na upratovanie kasární so skupinou firiem, na čele ktorej stál Slovclean. Za svoje služby mala firma dostavať 325 miliónov korún ročne, teda trojnásobne viac, než ministerstvo pôovodne platilo. Zistilo sa tiež, že spoločnosť Slovclean sa mala blízko k Martinovi Borguľovi. Politik vtedy pôsobil v strane Smer, ktorá Kašického do funkcie nominovala.

Upratovaciu firmu tiež nedávno vyšetroval aj Kriminálny úrad Finančnej správy. Daniari zasahovali v Slovclean pre podozrenie z porušenia daňových predpisov, informoval v októbri 2020 denník Hospodárke noviny. Finančná správa pre Pravdu uviedla, že daňové kontroly vo firme boli ukončene vlani. "Vzhľadom na daňové tajomstvo však nemôžeme poskytnúť viac informácií,” uviedli daniari vo svojom stanovisku.

Firma Slovclean do publikácie článku nereagovala na otázky Pravdy o dôvodoch a výsledkoch daňového vyšetrovania, zaslané e-mailom. Poslanca Národnej rady Martina Borguľu sme zastihli aj telefonicky, k téme sa však vyjadriť odmietol.

© Autorské práva vyhradené

42 debata chyba
Viac na túto tému: #verejné obstarávanie #Martin Borguľa #NÚDCH #Slovclean