Expolicajta Vorobjova z kauzy Očistec podmienečne prepustili na slobodu

Bývalého policajta Pavla Vorobjova, odsúdeného v kauze Očistec na dvojročné väzenie, v utorok podmienečne prepustili na slobodu. Rozhodol o tom na neverejnom zasadnutí senát Krajského súdu v Trenčíne, ktorý zamietol sťažnosť prokurátora a potvrdil tak rozhodnutie Okresného súdu v Trenčíne.

25.04.2023 10:14 , aktualizované: 14:51
Vorobjov Foto: ,
Expolicajt Pavol Vorobjov vychádza z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Dubnici nad Váhom, 25. apríla 2023.
debata (5)

„Senát Krajského súdu v Trenčíne zamietol ako nedôvodnú sťažnosť prokurátora proti uzneseniu Okresného súdu Trenčín, ktorým súd prvého stupňa na verejnom zasadnutí 8. marca rozhodol o podmienečnom prepustení odsúdeného z výkonu trestu odňatia slobody,“ uviedol hovorca súdov v Trenčianskom kraji Roman Tarabus.

Rozhodnutie tak podľa neho nadobudlo právoplatnosť a odsúdený bude v utorok prepustený z väznice na slobodu, pričom mu začne plynúť trojročná skúšobná lehota a počas jeden rok trvajúceho probačného dohľadu bude povinný zamestnať sa, zdržiavať sa na území Slovenskej republiky a podrobiť sa kontrole technickými prostriedkami.

„Krajský súd zhodne s rozhodnutím okresného súdu dospel k záveru, že odsúdený splnil všetky tri podmienky, ktoré vyžaduje zákon, aby mohol byť podmienečne prepustený na slobodu,“ ozrejmil ďalej Tarabus.

väzenie Čítajte viac Expolicajta Vorobjova z kauzy Očistec súd podmienečne prepustil, prokurátor podal sťažnosť

Keďže návrh na podmienečné prepustenie odsúdeného podľa neho podal riaditeľ väznice, prvou podmienkou bolo, aby mal Vorobjov vykonanú polovicu uloženého trestu odňatia slobody. „Na podklade hodnotenia odsúdeného vo výkone trestu odňatia slobody súd konštatoval splnenie druhej podmienky, že odsúdený svojim správaním a plnením svojich povinností preukázal polepšenie,“ doplnil.

Po vyhodnotení všetkých podstatných skutočností, týkajúcich sa odsúdeného, súd tiež dospel k záveru, že je splnená aj tretia podmienka a od odsúdeného možno očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život. „Súd konštatoval aj to, že práve výkon trestu viedol k tomu, že došlo k osobnostnej zmene odsúdeného, a teda došlo aj k odstráneniu príčiny, ktorá v jeho prípade viedla k páchaniu trestnej činnosti,“ dodal Tarabus.

Vorobjov po prepustení z dubnickej väznice na otázky médií prakticky nereagoval.

Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica odsúdil vlani Vorobjova na dvojročný trest odňatia slobody vo väzení s minimálnym stupňom stráženia a trest prepadnutia majetku. ŠTS schválil dohodu o vine a treste. Vorobjov priznal vinu, čo bolo predpokladom na schválenie dohody o vine a treste, ako aj vzdanie sa práva na verejný proces a možnosti podať odvolanie.

Obvinený bol celkovo z deviatich skutkov – činnosti pre zločineckú skupinu a s tým spojených trestných činov prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Jeho meno sa spája s tzv. lustráciami novinárov. V minulosti pôsobil ako šéf finančnej spravodajskej jednotky Národnej kriminálnej agentúry.

súd Čítajte viac Kauza Očistec: Expolicajta Vorobjova odsúdili na dva roky väzenia
5 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #lustrovanie #Pavol Vorobjov #kauza Očistec