Muž, ktorý brutálne zavraždil exmanželku, dostal 20 rokov väzenia

Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica odsúdil v utorok Štefana Beňa, obžalovaného z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy exmanželky, na trest odňatia slobody vo výmere 20 rokov. Vlani v septembri ju pod zámienkou urovnania vzájomných problémov vylákal do auta, ktoré pri obci Tesárske Mlyňany podpálil. Žena sa v ňom udusila.

25.04.2023 17:29
debata (5)

Rozsudok je utorňajším dňom právoplatný. Prokurátor aj obžalovaný sa vzdali práva na odvolanie.

Podľa obžaloby si Beňo na spáchanie tohto skutku vopred zadovážil akcelerátor horenia – benzín a spôsobil požiar interiéru auta. Žene sa z vozidla nepodarilo uniknúť, za niekoľko minút sa udusila splodinami horenia. Na trýznivý spôsob usmrtenia poukázal v odôvodnení rozsudku aj predseda senátu ŠTS.

„Som vinný. Úprimne ľutujem, čo sa stalo,“ priznal Beňo, ktorý pri čítaní obžaloby, vyhlásení o vine a aj záverečnom slove neustále plakal. „Nikto si nevie predstaviť, čo som prežíval, keď som sa od psychiatričky dozvedel, že nežije. Odvtedy nežijem ani ja. Myslel som si, že prežila,“ dodal obžalovaný a vyjadril sústrasť celej rodine vrátane rodičov usmrtenej ženy, ktorí prišli na pojednávanie.

Ako Beňo pred súdom vypovedal, po rozvode žil s exmanželkou v spoločnej domácnosti, stále ju mal rád. Bola nezamestnaná, o rodinu a domácnosť sa údajne nestarala a navyše si našla iného muža. Ich vzťahy boli napäté.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v záverečnej reči poukázal na surovosť a brutalitu jeho konania. Zároveň však aj na poľahčujúce okolnosti ako priznanie, na základe ktorého sa možno domnievať, že u neho došlo k akejsi sebareflexii. Súdu navrhol, aby obžalovanému trest mimoriadne znížil a uložil mu ho vo výške nie menej ako 20 rokov. Hrozil mu 25-ročný až doživotný trest odňatia slobody.

Obhajoba zdôrazňovala bezúhonnosť klienta, ako aj to, že dovtedy viedol riadny život. Išlo údajne o skratové konanie a podľa znalkyne z odboru psychológie sú prognózy jeho resocializácie pozitívne.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #vražda #ŠTS