Vlani v máji Národná rada Slovenskej republiky (NR SR) odsúhlasila príchod troch tisíc vojakov z krajín NATO a vytvorenie bojovej skupiny, pričom sa tento mandát môže rozšíriť až na šesťtisíc vojakov. Rozhodlo sa tak v reakcii na vojenskú agresiu Ruska na Ukrajine.
VIDEO: Medzinárodný výcvik NATO v LeštiNásledne vláda schválila investíciu na vybudovanie nových ubytovacích kapacít v Centre výcviku Lešť a na leteckej základni Sliač. Vyčlenila na to takmer 31,5 milióna eur.
Výstavbu bolo treba riešiť urýchlene, nakoľko existujúce ubytovacie kapacity nepostačovali pre navýšený počet vojakov. „Jednotky členských krajín sú nasadzované už v súčasnosti a prakticky sú vyčerpané možnosti primeraného ubytovania,” informoval vlani v júni rezort pod vedením Jaroslava Naďa (Demokrati).
Problém malo vyriešiť vybudovanie kontajnerového mestečka v Centre výcviku Lešť, v ktorom by sa dalo ubytovať takmer 2,5-tisíc vojakov. Cenu projektu ministerstvo obrany odhadlo na 21,1 milióna eur. Ďalších 600 miest malo vzniknúť na leteckej základni Sliač, kde Naďov rezort naplánoval kemp zo stanov aj kontajnerov za ďalších 10,3 miliónov eur.
Čítajte viac Škandalózne predraženie na Sliači? Naď reaguje na kritiku: Zmeny odporučil americký výrobca F-16Bez súťaže
O pár mesiacov neskôr ministerstvo obrany rozbehlo výstavbu v Lešti. Tá vyvolala aj istú mieru kritiky, lebo mnohomiliónový tender bol pridelený bez riadneho verejného obstarávania. Rezort vybral pomocou priameho rokovacieho konania konzorcium troch spoločnosti – CSM Industry, Hyca a I&B.
Ministerstvo obrany svoj postup bránilo časovou tiesňou a šetrením času. Riadny proces obstarávania by vraj potreboval najmenej tri mesiace a tak by sa do zimy nestihlo zabezpečiť slušné ubytovanie pre vojakov. Termín však nebol dodržaný, v októbri k pôvodnej zmluve pribudol dodatok, podľa ktorého sa ukončenie výstavby posunulo o štyri mesiace, teda na koniec apríla.
Rezort zdôvodnil zmenu tým, že kontajnery pre vojakov oproti si vyžadujú vyššie nároky na požiarnu bezpečnosť. Preto sa vyrábali na objednávku, čo ovplyvnilo čas ich zhotovenia a dodania. Odovzdanie sa posunulo vraj aj preto, že kontajnerové mestečko sa stavalo za nepriaznivých klimatických podmienok. Rezortu sa však podarilo odovzdať vojakom niekoľko prvých domov pred nástupom zimy.
"Aktuálne sa dokončujú a kompletizujú práce na poslednom, teda deviatom multifunkčnom kontajnerovom dome. Do ďalších sa vojaci budú presúvať postupne po kolaudácii jednotlivých domov,” reagovalo na otázky Pravdy ministerstvo obrany. Hovorkyňa Martina Kakaščíková ďalej uviedla, že nateraz sú niektorí z nich dočasne ubytovaní v priestoroch „poľného charakteru”, ďalší bývajú v kasárňach na Lešti.
Tábor na Sliači
Na Sliači ubytovanie plánovali riešiť v podobe stanov, z ktorých mal vzniknúť mobilný tranzitný kemp. Vyplýva to z materiálov ministerstva obrany, ktorými rezort zdôvodňoval potrebu 31-milionovej investície.
Čítajte viac Slovenské Kocúrkovo: Sliač nie je pripravený na nové stíhačky F-16. Vláda zanedbala výstavbu hangárovPodľa pôvodného zámeru ministerstvo malo zaobstarať 30 stanov pre ubytovanie vojakov, ďalšie kusy mali slúžiť ako kancelárske priestory, opravárenská hala či jedáleň. Súčasťou stanového kempu tiež majú byť sanitárne kontajnery so sprchami, poľnou kuchyňou, chladiarenskými a skladovými priestormi. Okrem toho rezort chcel zaobstarať špeciálny kontajner, ktorý by slúžil pre opravy vojenskej techniky, a ďalší kus na výrobu a rozvod elektrickej energie.
Táto desaťmiliónová investícia však doteraz nebola rozbehnutá, aj keď pred rokom ministerstvo obrany trvalo na jej realizácii v čo najkratšom časovom horizonte. Rezort v reakcii na otázky Pravdy priznal, že tender na výstavbu stanového kempu na Sliači nebol vyhlásený. Zatiaľ ministerstvo dokázalo ubytovať zahraničných vojakov v jestvujúcich priestoroch na Sliači, uviedla hovorkyňa rezortu Martina Kakaščíková.
„Ministerstvo obrany pripravuje v súvislosti s vybudovaním stanového kempu v lokalite Sliač viacero verejných obstarávaní. S ohľadom na skutočnosť, že ministerstvo bolo schopné v tejto lokalite zabezpečiť dočasné riešenie na ubytovanie v existujúcich objektoch letiska sa rozhodlo v tomto prípade neuplatniť postup priameho rokovacieho konania,” uvádza sa v stanovisku rezortu.
Rezort v stanovisku zároveň uznal, že potreba zabezpečenia stanového kempu stále trvá. „Ministerstvo obrany postupuje pri obstarávaní jednotlivých zákaziek v zmysle zákona o verejnom obstarávaní a uplatnenie nesúťažného postupu využíva len v nevyhnutných a odôvodnených prípadoch,“ zhrnul rezort..