Šeliga: Ak ústavný súd nevyhlási paragraf 363 za protiústavný, mal by mu dať mantinely

Poslanci Národnej rady (NR) SR Milan Vetrák (OĽANO) a Juraj Šeliga (nezaradený) pošlú Ústavnému súdu (ÚS) SR stanovisko k paragrafu 363 Trestného poriadku. Avizovali to na piatkovej tlačovej konferencii. Má ísť o reakciu na to, že predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) v prípade stanoviska prijatého ústavnoprávnym parlamentným výborom využil svoje právo a súdu ho podľa nich neposlal.

28.04.2023 14:13
Juraj Šeliga Foto: ,
Juraj Šeliga
debata (18)

Vetrák priblížil, že ich stanovisko bude vychádzať zo záverov parlamentného výboru. „Bude doplnené ešte o ďalšie argumenty v prospech toho, že dnešné nastavenie paragrafu 363 nie je dobré,“ dodal.

Ak by aj Ústavný súd SR nevyhlásil tento paragraf za nesúladný s ústavou, Šeliga očakáva odpoveď na otázky, aké sú mantinely použitia paragrafu 363, či môže byť konkrétne rozhodnutie o podnete v súvislosti s týmto paragrafom v rozpore s ústavou a „aké sú právomoci generálneho prokurátora pri aplikácii tohto paragrafu“.

Ústavný súd SR vo februári prijal na ďalšie konanie návrh prezidentky SR Zuzany Čaputovej na posúdenie ústavnosti sporného paragrafu 363 Trestného poriadku. Zároveň ho spojil s konaním, v ktorom daný paragraf napadla ešte koncom roka 2021 aj skupina poslancov NR SR. Predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan vyjadril presvedčenie, že o podaniach by mohlo byť rozhodnuté zrejme do letných prázdnin.

SR NRSR 78. schôdza rokovanie BAX Čítajte aj Boj o voliča je v plnom prúde: Smer a Hlas súperia o seniorov, v hre je zmena 363 aj zákaz predaja alkoholu či kofeínu
18 debata chyba
Viac na túto tému: #Juraj Šeliga #Milan Vetrák #paragraf 363