Horskí záchranári pomohli českým turistkám aj pripitému turistovi

Horská záchranná služba zasahovala vo večerných hodinách na rôznych miestach Slovenska.

29.04.2023 11:22
Zábery z pomoci českým turistkám Foto:
Zábery z pomoci českým turistkám.
debata

Horskí záchranári z Malej Fatry zasahovali v piatok večer nad sedlom Medziholie. Svoje sily tam precenili dve české turistky, ktoré sa nevedeli dostať na chatu na Grúni. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

„Dve 34-ročné turistky z Česka sa vybrali z Terchovej cez sedlo Medziholie a Poludňový grúň na chatu na Grúni, kde mali rezervované ubytovanie. Aj keď si trasu podľa mapy naštudovali, podcenili jej dĺžku a časovú náročnosť, navyše si nevšimli označenie uzávery v teréne a dostali sa na žltý turistický chodník – Stohovú skratku, ktorý je uzavretý, a v tme uviazli asi 150 metrov od rázcestia chrbát Stohu,“ informuje HZS.

Do sedla Medziholie sa záchranári dostali terénnym vozidlom, odtiaľ pokračovali k ženám pešo. Obe boli mierne uzimené a vyčerpané, po zateplení a doplnení energie ich záchranári vystrojili sedacími úväzmi, prilbami a svetlami a pomocou istenia na krátkom lane s nimi zostúpili k autu do sedla Medziholie. Odtiaľ ich zviezli do Domu HZS v Štefanovej. Ďalej už pokračovali samostatne.

Záchranári HZS sa museli vydať aj do Velickej doliny. Krátko po 21. hodine požiadal o pomoc HZS slovenský turista, ktorý sa podvečer spolu s kamarátom vybral z Tatranskej Polianky po zelenom TZCH na Sliezsky dom. Počas výstupu kamarát požil väčšie množstvo alkoholu a nad Velickou poľanou zostal ležať na chodníku a nebol schopný ďalšieho postupu. Druhý z dvojice došiel na Sliezsky dom, odkiaľ privolal pomoc.

Vzhľadom na to, že teploty počas noci klesajú pod bod mrazu a mužovi, ktorý zostal ležať na chodníku hrozilo podchladenie, ktoré by mohlo mať až fatálne následky, na pomoc mu odišli 4 záchranári HZS zo Starého Smokovca. Muža záchranári našli mimo TZCH, v lese pod Velickou poľanou. Následne mu pomohli vo výstupe na Sliezsky dom a odtiaľ aj s kamarátom zviezli na parkovisko do Tatranskej Polianky, odkiaľ už pokračovali samostatne.

debata chyba
Viac na túto tému: #horská záchranná služba