Vetrák z OĽaNO verí, že paragraf 363 parlament zmení

Šéf parlamentného ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽANO) verí, že zmena paragrafu 363 Trestného poriadku, ktorú predložili poslanci OĽANO, v parlamente prejde.

29.04.2023 15:57
debata (6)

Úprava je podľa neho potrebná. So zámerom nesúhlasí predseda Zahraničného výboru Národnej rady (NR) SR Marián Kéry z opozičnej strany Smer-SD. Vyplýva to z ich vyjadrení v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Zámerom novely z dielne OĽANO je podľa slov Vetráka, aby paragrafom 363 nebolo možné rušiť obvinenia. „Bolo by ho však naďalej možné použiť asi v ďalších 15 prípadoch, keď je rozhodnutie konečné,“ povedal. Odôvodnil to tým, že spoločnosť najviac znepokojujú prípady v súvislosti s rušením obvinení vysokopostavených ľudí. Poukázal, že takáto úprava platila v SR aj v roku 2005.

Kéry v tejto súvislosti podotkol, že zmena paragrafu 363 nie je v súčasnosti témou, ktorá trápi ľudí na Slovensku. Je podľa neho dobré, že takýto opravný prostriedok existuje. „Netýka sa ústavných činiteľov, poslancov NR SR, ale týka sa všetkých občanov, na ktorých je robená skrivodlivosť,“ skonštatoval s tým, že to vníma ako systém bŕzd a protiváh.

Vetrák reagoval, že paragraf 363 v súčasnej podobe určite nie je systémom bŕzd a protiváh. Nesúhlasí s tým, že jeho úprava nie je v spoločnosti témou. „U ľudí, ktorí si neželajú návrat Smeru, Hlasu a rôznych radikálnych strán, je to jedna z najväčších tém, ktorú treba riešiť,“ doplnil.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #paragraf 363