Novinárov bičuje propaganda a dezinformácie, Slovensko si v rebríčku RSF výrazne polepšilo

Žurnalistika je bičovaná propagandou a stále sofistikovanejšími falošnými správami, k čomu napomáha aj umelá inteligencia a neschopnosť technologických spoločností na ňu dohliadať. V stredu zverejnenom Svetovom indexe slobody tlače na to upozorňuje Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF), informuje agentúra AFP.

03.05.2023 09:05
debata (12)

Pre novinárov je nepriaznivé prostredie v 70 percentách zo 180 hodnotených krajín, zhodnotila RSF v indexe slobody tlače. Ako dobré ho hodnotí len v ôsmich krajinách.

„Na vrchole tohtoročného rebríčka sa opäť umiestnilo Nórsko. Druhé miesto však netradične obsadilo Írsko a nie ďalšia severská krajina. Tretie je Dánsko, uvádza RSF na svojej webovej stránke.“

Poskočilo aj Česko

Slovensko obsadilo 17. priečku a oproti vlaňajšku si polepšilo o desať miest. Zlepšilo sa aj susedná Česko, ktoré sa z vlaňajšej 20. priečky posunulo na 14. miesto.

Posledné tri priečky obsadili ázijské krajiny. Vietnam (178. priečka), „ktorý takmer ukončil svoj hon na reportérov“, Čína (179. priečka) – „najväčší väzniteľ novinárov“ a napokon Severná Kórea.

Francúzsko RSF novinári úmrtia povolanie správa Čítajte viac Za posledných 20 rokov bolo pri výkone práce zabitých takmer 1 700 novinárov

Spojené štáty si pohoršili o tri priečky a umiestnili sa na 45. mieste v dôsledku zhoršenia bezpečnostnej situácie novinárov. Rusko sa prepadlo o deväť priečok na 164. miesto. RSF upozorňuje, že Moskva začala rekordne rýchlo šíriť svoje správy v okupovaných častiach južnej Ukrajiny a doposiaľ najtvrdšie zasahuje proti nezávislým médiám.

Stieranie rozdielov medzi pravdou a lžou

Blízky východ a severná Afrika sú stále najnebezpečnejšími regiónmi pre novinárov, zatiaľ čo Európa je považovaná za najbezpečnejšiu, hoci Nemecko (21. priečka) si v dôsledku útokov na novinárov pohoršilo o päť miest.

RSF tiež upozorňuje na množstvo foriem dezinformácií, ktoré prehlušujú dôveryhodné správy. Tento problém pritom ešte viac umocňuje umelá inteligencia.

kuciak, 5 rokov, výročie Čítajte viac Päť rokov po vražde: Dosiahli sme slušné Slovensko? Pýtala sa Čaputová. Matovič osočoval novinárov

„Stierajú sa rozdiely medzi pravdou a nepravdou, skutočným a umelo vytvoreným, faktami a ľsťami, čo ohrozuje právo na informácie,“ uvádza sa v indexe.

RSF upozorňuje napríklad na program umelej inteligencie Midjourney, ktorý dokáže vytvárať veľmi kvalitné fotografie. Na sociálne siete sa tak stále častejšie dostávajú vierohodné falošné fotografie ako napríklad nepravé fotografie zatýkania bývalého amerického prezident Donalda Trumpa.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #sloboda tlače #Reportéri bez hraníc