Firma rodiny agroministra dostala podľa Fica od štátu astronomickú dotáciu. Vlčan kritiku odmieta

Firma rodiny dočasne povereného ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuela Vlčana Reko Recycling dostala v apríli od Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR nenávratný príspevok vo výške približne 1,4 milióna eur. Uviedli to na brífingu predstavitelia opozičnej strany Smer.

03.05.2023 17:53
Samuel Vlčan Foto: ,
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan.
debata (28)

„Spoločnosť Reko Recycling dostala 19. apríla 2023 nenávratný finančný príspevok z rezortu životného prostredia 1 416 000 eur. Vo výzve bolo osem žiadostí. Jedna, jediná však bola úspešná, a to firma pána Vlčana,“ spresnil predseda strany Robert Fico s tým, že Vlčan je v uvedenej firme konečným užívateľom výhod.

Samuel Vlčan Čítajte viac Na Slovensko prišiel ďalší výsledok testu ukrajinského obilia

Fico zdôraznil, že pridelenie štátnej dotácie pre firmu považuje „za škandál“, najmä v kontexte neotvorenia mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR, ktorá sa mala zaoberať vysokými cenami potravín.

„Pán Samuel Vlčan bol v júni 2021 vymenovaný za ministra pôdohospodárstva. My sme od septembra 2021 zvolali viac ako desať mimoriadnych schôdzí NR SR týkajúcich sa výlučne rapídneho zvyšovania cien potravín. Ani jednu schôdzu nám však neotvorili. Ľudia na Slovensku nakupujú drahé potraviny a Samuel Vlčan nič nerieši,“ doplnil podpredseda strany Richard Takáč.

Pellegrini Čítajte viac Dohodli sa reťazce na cenách? Pellegriniho Hlas ostro kritizuje zastropovanie cien, vyzýva Vlčana na odchod

Vlčan v reakcii pre TASR kritiku opozičnej strany odmietol, získanie nenávratného finančného príspevku považuje za výsledok odbornej práce ľudí zo spoločnosti Reko Recycling. Predpokladá zároveň, že spolu s bankovým úverom sa príspevok použije na technologické inovácie pre ekologizáciu skládky.

„Verím, že tak, ako má rezort pôdohospodárstva nastavené európske kontrolné mechanizmy pri poskytovaní nenávratných finančných príspevkov, tak aj rezort životného prostredia disponuje kontrolami na predchádzanie možného konfliktu záujmov alebo vylúčenie rizika, či jeden projekt nebol uprednostnený na úkor iných. Moje majetkové podiely v spoločnostiach a moje predchádzajúce podnikanie som nikdy netajil a ani som sa nikdy neuchýlil k ich zakrytiu cez schránkové firmy,“ dodal Vlčan v reakcii na Smer.

Úrad vlády SR priblížil, že na predmetnú dotáciu sa predseda vlády ministrov pýtal, podľa ich informácií dotácia bude ešte pred vyplatením príspevku v najbližších týždňoch prechádzať ďalšími štátnymi a európskymi kontrolnými mechanizmami.

„Predseda vlády vydal zodpovedným pokyn vyvinúť maximálnu snahu a postupovať v kontrolách čo najrýchlejšie. Ak prinesú informácie o porušení zákona, predseda vlády je pripravený konať,“ spresnil Úrad vlády.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #Samuel Vlčan