Poistenci VšZP majú smolu. Nemocnici Bory sa nedarí získať zmluvu na chirurgické zákroky

Keď pred mesiacom otvárala finančná skupina Penta súkromnú nemocnicu Bory, mohli sa pochváliť zmluvami so všetkými zdravotnými poisťovňami. To však ešte nemali spustený operačný program. Od začiatku mája do prevádzky uviedli prvú lôžkovú časť a rozšírili činnosť oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny.

04.05.2023 11:25 , aktualizované: 14:26
nemocnica bory autor: Robert Hüttner Foto:
Nemocnica Bory.
debata (29)

Súkromná nemocnica sa pýši tým, že počas uplynulých dvoch dní má za sebou úspešné onkogynekologické, ortopedické a neurochirurgické operácie. No chýba im zmluva so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP).

nemocnica bory autor: Robert Hüttner Čítajte viac Penta otvorila najväčšiu nemocnicu: Haščák sa vítal s kamarátmi, Heger odcestoval do Košíc

„Úprimne ma mrzí, že po vyše mesiaci od oficiálneho otvorenia musíme pri plánovaní operačných zákrokov a hospitalizáciách začať robiť rozdiely medzi poistencami jednotlivých zdravotných poisťovní. Navyše, viac ako 50 percent z doteraz ošetrených pacientov bolo poistencami VŠZP. Považujem to za nespravodlivé a verím, že sa tento stav podarí čo najskôr napraviť,“ zdôraznil Ľuboš Lopatka, generálny riaditeľ Nemocnice Bory.

„Zazmluvnenie jednodňovej zdravotnej starostlivosti je predmetom aktuálnych rokovaní VšZP a Nemocnice Bory,“ uviedli z tlačového oddelenia štátnej poisťovne. „V primárnom záujme VšZP je momentálne naplniť potreby všetkých nemocníc podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR a zároveň zabezpečiť kvalitnú ústavnú zdravotnú starostlivosť na celom Slovensku, čo sťažuje napätá finančná situácia v rezorte zdravotníctva,“ dodali s tým, že VšZP má uzatvorený zmluvný vzťah so 16 ústavnými zdravotníckymi zariadeniami patriacimi pod sieť Svet zdravia.

VšZP odkázala, že je záleží na tom, aby ich poistenci mali prístup k zdravotnej starostlivosti aj v nemocnici Bory. „Žiadosť, ktorá nám bola doručená však nie je kompletná, a preto sme vyzvali zástupcov nemocnice Bory k doplneniu chýbajúcich náležitostí a odstráneniu nedostatkov, aby sme pre našich klientov mohli zabezpečiť kvalitnú a bezpečnú zdravotnú starostlivosť,“ spresnila Ivana Štefúnová z oddelenia komunikácie štátnej poisťovne.

SR Bratislava dron nemocnica Rázsochy zbúranie BAX Čítajte viac Ak Rázsochy stroskotajú, európske milióny podľa Krajčího získa Penta. Čo bude s lukratívnymi pozemkami?

Zmluva so štátnou VšZP naďalej pokrýva iba ambulantné a rádiodiagnostické výkony. Tento stav sa nepodarilo zmeniť ani napriek záujmu zo strany jej poistencov. Momentálne najvyšší záujem cítiť na úrovni operačných programov a budúcich pôrodov.

Najväčší záujem je na Boroch práve o pôrodnicu. „Zo strany budúcich mamičiek cítime nápor. Na pôrodnicu sa už teraz čaká. Neviem či budeme vedieť uspokojiť všetky matky,“ ozrejmil manažér komunikácie, marketingu a hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ. Dodal, že štátna poisťovňa, ako i niektorí politici s nemocnicou Bory nepočítali. „No pacienti ju zaregistrovali a chcú k nám ísť,“ doplnil.

Nemocnica do konca apríla vyšetrila už vyše 2 400 pacientov. Aktuálny rozsah zdravotnej starostlivosti môže nemocnica poskytovať v režime verejného zdravotného poistenia iba pacientom zo súkromných poisťovní.

Zatiaľ sa chýbajúca zmluva na chirurgické zákroky dotkne len pacientov, ktorí majú plánovaný zákrok. Nemocnica nateraz akútnych pacientov neprijíma. „Akútny režim bude fungovať až po otvorení urgentného príjmu v septembri,“ ozrejmil Kráľ.

Ako príklad uviedol pacienta, ktorý do nemocnice príde na ortopedické vyšetrenie. To je hradené pre poistencov všetkých zdravotných poisťovní. „Spravia mu diagnostiku, teda ultrazvuk, CT vyšetrenie. No pokiaľ by bol indikovaný operačný zákrok, tak by sme museli povedať, že to nemá kryté,“ spresnil. Napríklad za výmenu bedrového kĺbu zdravotná poisťovňa zaplatí zhruba na 7,6-tisíc eur. „V tomto prípade by si to poistenci VšZP museli hradiť sami,“ priblížil.

© Autorské práva vyhradené

29 debata chyba
Viac na túto tému: #Penta #VšZP #chirurgia #Nemocnica Bory