Matovič konšpiruje o Vlčanovi: Čaputová vyčkávala kvôli človeku z PS. Ondráš: S prezidentkou som nehovoril

O kauze dočasne povereného ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana nemal mlčať len Eduard Heger. Podľa hnutia OĽANO kauzu okrem dočasne povereného premiéra "tutlala" aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Predstavitelia hnutia to uviedli na nedeľňajšom brífingu pred Prezidentským palácom, od hlavy štátu očakávajú vyvodenie zodpovednosti.

07.05.2023 18:53
Igor Matovič, parlament, májová schôdza Foto: , ,
Igor Matovič
debata (20)

„Pani prezidentky sa chceme opýtať, či nekonala preto, lebo pravou rukou ministra Vlčana bol priamo človek z Progresívneho Slovenska Martin Ondráš,“ uviedol líder hnutia OĽANO Igor Matovič, ktorý meno ministrovho poradcu spomenul aj pri pripomenutí niektorých káuz agrorezortu.

Matovič sa nazdáva, že tak ako politickú zodpovednosť prijal dočasne poverený premiér, mala by osobnú zodpovednosť vyvodiť aj hlava štátu. „Vyzývam ju, aby verejne vysvetlila, prečo túto kauzu tutlala,“ povedal Matovič.

VIDEO: Matovič: Za pád vlády môže slabošstvo Hegera a Čaputovej
Video

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš doplnil, že na klientelizmus v prostredí vedenia agrorezortu upozorňovali. „Naše hlasy boli nevypočuté,“ zdôraznil.

Predstavitelia OĽANO takisto zopakovali, že nevidia dôvod na zmenu termínu predčasných parlamentných volieb. Prítomný dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec tiež vyhlásil, že si po páde vlády uplatní poslanecký mandát.

VIDEO: Čaputovej vyhlásenie o novej vláde: Povedie ju Ódor. Vyzvala tiež politikov nešíriť klamstvá o „progresívnom puči“ či „americkej ambasáde“.

Video

Matovič odvracia pozornosť

Ondráš v reakcii, ktorú TASR zaslali z ministerstva pôdohospodárstva, vysvetlil, že prezidentku osobne nepozná a nikdy s ňou nekomunikoval. Dodal, že Matovič zavádza len preto, aby odvrátil pozornosť od vlastných zlyhaní pri riadení štátu. „S pokorou som prijal ponuku ministra Vlčana a som presvedčený, že rezort pod jeho vedením urobil za dva roky pre sektor viac než mnoho jeho predchodcov za štyri roky,“ uviedol Ondráš s tým, že v rezorte naprávali aj škody po Vlčanovom predchodcovi na poste ministra Jánovi Mičovskom. Ondráš dodal, že na rezort nastúpil na priamu žiadosť jedného zo zakladajúcich členov OĽANO a stal sa členom poradného zboru Mičovského, následne bol poradcom Vlčana. Deklaroval, že v júli 2021 požiadal predsedníctvo PS o pozastavenie členstva, čo stále trvá.

vlčan Čítajte viac Polícia začala konať. Vlčan je pre miliónovú dotáciu v hľadáčiku NAKA

Eduard Heger požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o zbavenie poverenia viesť vládu. Oznámil to v nedeľu. Svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že prezidentka neprijala ani jeden z jeho návrhov, ktoré považoval za stabilnejšie a menej riskantné než vymenovanie úradníckej vlády. Hlave štátu chce nechať priestor pokúsiť sa s úradníckou vládou stabilne priviesť Slovensko k predčasným voľbám.

čaput Čítajte viac Slovensko povedie Čaputovej úradnícka vláda, na čele bude ekonóm Ódor
20 debata chyba
Viac na túto tému: #Igor Matovič #Progresívne Slovensko #Samuel Vlčan #Čaputovej úradnícka vláda