Pokračovanie článku: Ódor sa ujal funkcie. Premiér predstavil priority vlády a kabinet

Slovensko povedie úradnícka vláda

VIDEO: Príhovory Zuzany Čaputovej a Ľudovíta Ódora po vymenovaní vlády
Video

Prezidentka Zuzana Čaputová po vymenovaní novej vlády odborníkov uviedla, že vo väčšine prípadov je funkcia zavŕšením cieľov daného človek. Čo sa týka členov úradníckej vlády, v ich prípade je to inak. „Na vašej profesijnej ceste ste si už dávno získali rešpekt,“ povedala. „Spojila vás jedna vec. Ochota v tejto neľahkej situácii upokojiť unavenú spoločnosť a priviesť našu krajinu k férovým parlamentných voľbám,“ uviedla prezidentka.

Čaputová uviedla, že vládu Edaurda Hegera netreba vnímať len v negatívnom zmysle. „Problémom vo vládnej koalícii, ktorý urýchlil jej koniec, boli permanentné hádky, ktoré otrávili verejnosť, ale aj jej protagonistov,“ povedala. „Vláda Eduarda Hegera pripravila dôležité reformy,“ dodal dosluhujúcim ministrom, ministerkám, premiérovi sa poďakovala za ich službu.

Od úradníckej vlády sa očakáva najmú upokojenie situácie, ale aj riešenie viacerých kríz. „V rámci agendy vlády očakávame čo najlepší a najpragmatickejší prístup,“ podotkla s tým, že zákony už budú môcť predkladať vzhľadom na situáciu len v mimoriadnych prípadoch.

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala novú...
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala novú...
+11Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala novú...

Premiér vlády odborníkov Ódor po vymenovaní povedal, že urobia maximum, aby krajinu posunuli vpred napriek krátkemu času. jeho vláda sa bude riadiť piatimi princípmi – pokoj, odbornosť, budúcnosť, spájanie a služba krajine.

„Nebudeme prilievať olej do ohňa otváraním citlivých kultúrnych otázok, ktoré nás polarizujú a rozdeľujú na „my“ a „tí ostatní“,“ povedal Ódor. „Sme vládou aj pre politikov, chceme zabezpečiť kontinuitu tak na začiatku, ako aj na konci nášho mandátu. Som presvedčený, že len spoločne môžeme čeliť výzvam, pred ktorými Slovensko stojí,“ dodal.

Mená členov novej vlády odborníkov hlava štátu oficiálne oznámila v piatok. Zoznam mala pripravený už v januári, meno premiéra na jar. O finálnej podobe rokovala ešte s lídrami strán. Premiér Ľudovít Ódor komunikoval s väčšinou ministrov a mal právo veta.

Niektorí náhradníci sa hľadali ťažšie ako iní. Úradníckej vláde zatiaľ deklaruj podporu len Saska, ostatné strany čakajú na programové vyhlásenie vlády. Opozícia ju podporiť odmieta.

324 debata chyba
Viac na túto tému: #Ľudovít Ódor #úradnícka vláda #Čaputovej úradnícka vláda