Čaputová na Globsecu: Čas aj pravda sú na strane demokracie

Udalosti od začiatku ruskej agresie na Ukrajine ukázali, že čas aj pravda sú na strane demokracie. Je potrebné sa uistiť, že nielen že dokážeme vytvoriť zónu demokracie a slobody v Európe, ale že ju dokážeme aj udržať. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová pri príležitosti začiatku tohtoročnej konferencie Globsec.

29.05.2023 13:20
debata (70)
Video
Príhovor prezidentky Čaputovej na konferencii Globsec 2023 / Zdroj: TA3

Prezidentka vyhlásila, že je potrebné dodržiavať Chartu OSN, aby sa takéto udalosti už neopakovali. „Tí, ktorí páchali zločiny budú predvedení pred spravodlivosť. Naši oponenti sa domnievajú, že pri dostatočnom čase a veľkej úrovni dezinformácii sa verejná mienka v krajinách zmení a vlády z tohto smeru zídu," uviedla Čaputová a doplnila, že extrémisti využívajú demokratické práva proti demokracii samotnej. Sloboda slova je podľa nej dôležité demokratické právo, ktoré sa využíva na šírenie dezinformácii a nenávisti. „Musíme na európskej aj národnej úrovni zvážiť efektivitu našej regulácie a byť pripravený ju aj posilniť. Na globálnej úrovni musíme zvýšiť zodpovednosť vlastníkov sociálnych platforiem a sietí, čo sa týka obsahu," dodala.

„Všetci si pamätáme strach z vysokej inflácie a nedostatok priestoru na skladovanie plynu počas zimy. Za rok sme dokázali viac ako len prežiť. Zásoby plynu v európskych zásobníkoch sú na rekordných maximách, inflácia postupne klesá, Ukrajina vzdoruje a Rusko má pod kontrolou menej územia na Ukrajine, ako pred rokom. Mali by sme si z toho zobrať ponaučenie. Sme schopní riešiť naše vnútorné problémy a aj pomáhať našim partnerom," uviedla Čaputová a doplnila, že stále sú prítomné ako vnútorné, tak aj externé riziká, a preto je podľa nej dôležitá príprava, pokračovanie v tom dobrom a robiť to ešte lepšie, aby sa dostavil úspech.

Rusko / Ruská federácia / Čítajte viac Prieskum: Podpora NATO medzi Slovákmi výrazne klesla, za vojnu viní Rusko len 40 % ľudí

„Sú konkrétne dôvody, prečo sme dnes v lepšej pozícii, ako tomu bolo pred rokom. V prvom rade je to naša jednota," uviedla Čaputová a vysvetlila, že napríklad jednota vo veci sankcií mala skutočný účinok na ruskú ekonomiku a Moskva má menej zdrojov na vyrábanie a nákup sofistikovaných zbraní. Prezidentka upozornila, že táto jednota je skúšaná tými, ktorí tvrdia, že opatrenia nefungujú, alebo že je potrebné sa zameriavať len na úzke národne záujmy.

„Po druhé to bola naša solidarita, ktorá zlepšila našu pozíciu naprieč EÚ, NATO a našimi partnermi v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu," povedala Čaputová a pripomenula, že spojenci NATO zvýšili prítomnosť vo východnom bloku a budú v tom pokračovať. Ubezpečila, že každý centimeter územia NATO je a bude bránený. „Naša solidarita s našimi partnermi má výhody aj pre našu vlastnú bezpečnosť. Tým, že pomáhame Ukrajincom, pomáhame ponechávať ruského agresora čo najďalej od našich hraníc. Ale pamätajme, že Ukrajina to dokázala len za cenu obrovských strát," uzavrela Čaputová.

Prezidentka Zuzana Čaputová počas príhovoru na... Foto: TASR, Jakub Kotian
Čaputová, Globsec Prezidentka Zuzana Čaputová počas príhovoru na otvorení konferencie Globsec Bratislava Forum 2023 v Bratislave 29. mája 2023.

Príde aj Macron

V Bratislave sa v pondelok začala medzinárodná konferencia Globsec, ktorej témou bude najmä vojna na Ukrajine a jej dôsledky pre svetovú bezpečnosť či ekonomiku. Ide už o 18. ročník tejto konferencie, ktorej sa tento rok zúčastňuje desiatka hláv štátov a vlád, vrátane francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, rady ministrov a ďalších hostí, vrátane známeho kritika ruskej vlády Michaila Chodorkovského.

Podľa organizátorov dorazí do hlavného mesta na Globsec vyše tisíc hostí zo šiestich desiatok krajín. Veľká časť debát bude venovaná ruskej invázii na Ukrajinu, vrátane povojnovej obnovy či stíhaniu zločinov režimu prezidenta Vladimira Putina. Hovoriť sa má aj o budúcnosti Ukrajiny v euroatlantických štruktúrach. Zúčastniť sa má aj ukrajinská delegácia, ktorej zloženie zatiaľ nie je úplne známe. Potvrdená je účasť podpredsedníčky ukrajinskej vlády Olhy Stefanišynovej.

Rusko, Ukrajina, vojna, Bachmut, vojenský konflikt Čítajte aj Ruština ako štátny jazyk či zrieknutie sa vstupu do NATO a EÚ. Moskva oznámila požiadavky pre mier s Ukrajinou

Z premiérov dorazí napríklad predseda vlády Kosova Albin Kurti, rakúsky kancelár Karl Nehammer či gruzínsky premiér Irakli Garibašvili, z hláv štátov okrem Macrona príde napríklad srbský prezident Aleksandar Vučič, doraziť má turecký minister zahraničia Mevlüt Çavuşoglu či šéf izraelskej diplomacie Eli Kohen.

Kontroly na hraniciach

Kvôli tejto konferencii a niekoľkým ďalším akciám s veľkou medzinárodnou účasťou vláda rozhodla o možnosti dočasne zaviesť kontroly na hraniciach s Českom, Rakúskom, Maďarskom a Poľskom či na letiskách. Premiér Ľudovít Ódor ale povedal, že kontroly sa uskutočniť nemusia a že na priechodoch budú len policajti pripravení zakročiť v prípade potreby. Možnosť kontrol potrvá do 8. júna.

Globsec je mimovládna organizácia, ktorá sídli v Bratislave a ktorá sa zameriava najmä na organizovanie rovnomennej medzinárodnej bezpečnostnej konferencie. Prvýkrát sa táto akcia konala v roku 2005.

Hranice / Hranica / Kontrola / Čítajte viac Hells Angels, Globsec, koncert. Slovensko dočasne obnovilo kontroly na hraniciach
70 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #GLOBSEC #vojna na Ukrajine #Zuzana Čaputová #Globsec 2023