Manipulácia volieb? Podľa Naďa sa o to snažia Rusi. Nemožné, reaguje ministerstvo vnútra

Najvyšší ústavní činitelia majú mať informácie o tom, že sa niekto zo zahraničia snaží zmanipulovať voľby. V relácii Na telo TV Markíza to vyhlásil poslanec Jaroslav Naď (Demokrati ). Snaha o manipuláciu má pochádzať z Ruska. Predseda Nezaradený poslanec Eduard Heger priznal, že o tejto spravodajskej informácii vie.

29.05.2023 16:08 , aktualizované: 30.05.2023 09:15
debata (103)

Podľa Naďa mal konkrétny občan dostať finančnú odmenu na manipuláciu volieb v prospech strany Smer. Exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer) to vylúčil, tvrdenie označil za „bláboly“. Manipulácie volieb sa však obáva tiež, a to pre postupnú elektronizáciu volebných systémov.

O manipulácii volieb sa poslednou dobou stále viac diskutuje. Tému vytiahlo aj hnutie Republika, ktoré sa snažilo o zverejňovanie online zápisníc z volebných komisii. Nakoniec s návrhom neuspeli.

Eduard Heger Čítajte viac Informácia o snahe Ruska zmanipulovať voľby bola Hegerovi známa

„Obavy z možnej manipulácii volieb pri sčítavaní hlasov považujem za neopodstatnené. Podľa môjho názoru ide o cielenú volebnú agitáciu zo strany politických subjektov, ktorej účelom je v prvom rade mobilizovať nerozhodnutých voličov na svoju stranu a zároveň zvyšovať spoločenské napätie a nedôveru občanov k zabezpečovaniu regulárneho priebehu volieb,“ uzavrel predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislav Orosz.

Video
Prečo Kollár vyhlási termín volieb až 9. júna?

Pozorovanie volieb

Pozorovanie volieb sa deje pri všetkých voľbách, nie je to nič výnimočné a zákon s tým ráta. Vo volebnej miestnosti majú právo byť prítomní pozorovatelia vyslaní medzinárodnými organizáciami, takisto aj iné osoby, ktoré prejavili záujem o pozorovanie priebehu volieb a sčítavania hlasov.

Medzinárodné organizácie v doterajšej histórii nevyslovili pochybnosti o integrite parlamentných volieb na Slovensku.

Netrvalo dlho a ozvalo sa aj ministerstvo vnútra. „Urobíme všetko pre to, aby boli nadchádzajúce parlamentné voľby bez škandálov a bez toho, aby niekto mohol spochybňovať ich výsledky,“ upokojuje situáciu štyri mesiace pred predčasnými voľbami minister vnútra Ivan Šimko.

Odvoláva sa na „vysokú mieru transparentnosti, integrity a férovosti parlamentných volieb, či na spoľahlivé kontrolné mechanizmy vylučujú falšovanie pri sčítavaní hlasov“.

Vzhľadom na existenciu zákonnej prekážky Slovenská informačná služba nemôže potvrdiť ani vyvrátiť medializované informácie o údajnej snahe Ruska ovplyvniť nadchádzajúce parlamentné voľby na Slovensku. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa tajnej služby Zuzana Morávková. Zároveň doplnila, že SIS nekomentuje mediálne vyjadrenia politikov.

Jaroslav Naď Čítajte viac Naď: Najvyšší ústavní činitelia dostali správu o snahe zmanipulovať voľby

„Za viac ako 30 rokov činnosti Ústavného súdu SR sa uskutočnilo spolu osem volieb do Národnej rady, proti ktorým podali kandidujúce subjekty spolu len 11 volebných sťažností namietajúcich neústavnosť a nezákonnosť volieb do slovenského parlamentu, pričom všetky boli odmietnuté z dôvodu zjavnej neopodstatnenosti, resp. aj z ďalších zákonom ustanovených dôvodov,“ zdôraznil predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislav Orosz.

Video
Šeliga a Heger: Smer chce meniť priamu voľbu prezidenta, Fico sa už vidí v prezidentskom paláci

Vzájomná kontrola politickými stranami

„Každý zaregistrovaný kandidujúci politický subjekt má oprávnenie delegovať člena a náhradníka do okrskovej volebnej komisie, ktoré dozerajú na priebeh hlasovania vo volebnej miestnosti a vykonávajú manuálne sčítavanie hlasov. Takéto zloženie okrskových komisií zabezpečuje vzájomnú krížovú kontrolu súperiacich politických strán a transparentnosť pri sčítavaní. Politické strany tak majú reálne informácie o dianí v okrskoch počas volebného dňa,“ spresnila riaditeľka Odboru volieb, referenda a politických strán Sekcie verejnej správy Eva Chmelová. Podľa nej kandidujúce politické strany, hnutia a koalície rovnako majú právo delegovať svojich zástupcov do okresných volebných komisií.

Igor Matovič, parlament, májová schôdza Čítajte viac Matovič chce byť ako Sagan. Prezradil svoju stratégiu do volieb, nové posily tají

Zápisnice a sťažnosti

Vyhotovovanie odpisov a kópií zápisníc nie je ničím obmedzené. Zápisnice o výsledku volieb sú verejne prístupným dokumentom, ktorý majú ihneď po sčítaní výsledkov volieb v okrsku všetci členovia okrskovej volebnej komisie. Po podpise si môžu všetci členovia vyhotoviť kópie zápisnice, môžu si ju fotiť. Zápisnice okrskových volebných komisií tvoria súčasť volebnej dokumentácie, ktorú uschováva príslušná obec aj okresný úrad, a sú k dispozícii pre prípadné preskúmavanie volebných sťažností smerujúcich proti neústavnosti a nezákonnosti volieb Ústavným súdom SR. Navyše podľa rezortu vnútra nič nebráni členom okrskovej či okresnej komisie vyžiadať si vyhotovenie kópie volebnej zápisnice na účely prípadného overovania zákonného priebehu volieb.

Video
Matovič ide do volieb so skratkou OĽaNO a priatelia, spoločne s Grendelovým hnutím NOVA

Zloženie Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán je zase založené na rovnakom zastúpení členov delegovaných koaličnými a opozičnými politickými stranami (5 + 5) na základe výsledkov posledných volieb do Národnej rady. Komisia je doplnená o štyroch ďalších členov delegovaných predsedom Ústavného súdu SR, predsedom Najvyššieho správneho súdu, predsedom Najvyššieho kontrolného úradu a generálnym prokurátorom.

„Takýto model personálneho zloženia Štátnej komisie už sám osobe predstavuje významnú záruku, že Štátna komisia bude svoju pôsobnosť pri zabezpečovaní regulárnosti priebehu volieb vykonávať objektívne a transparentne,“ dodal Orosz.

Robert Fico, Smer Čítajte viac Fico chce voľby skôr ako v septembri. Devastácia zákona by spôsobila spochybňovanie ich výsledkov

Kontrola sčítavania hlasov

Ministerstvo vnútra pripomína, že proces sčítavania hlasov pozostáva z dvoch fáz. Prvou je manuálneho sčítanie hlasov a nasleduje elektronické sčítavania hlasov.

Manuálne sčítavanie hlasov vykonávajú členovia okrskových volebných komisií delegovaní kandidujúcimi stranami, ktorí výsledky sčítavania zapíšu do elektronického formulára zápisnice v programe IVIS (integrovaný volebný informačný systém).

Po vpísaní všetkých údajov prebehne logická kontrola- napríklad počet voličov musí byť vyšší alebo rovnajúci sa počtu obálok vložených do urny či počet odovzdaných hlasovacích lístkov musí byť nižší nanajvýš rovnajúci sa počtu odovzdaných obálok. Ak je zápisnica je v poriadku, systém umožní jej vytlačenie. Ak systém zistí logické chyby, musia ich členovia okrskovej komisie opraviť.

Po vytlačení zápisnice ju členovia komisie podpíšu a zápisnica sa elektronicky odošle, pričom vyplnený elektronický formulár zápisnice je totožný s vytlačenou verziou. Po odoslaní sa zápisnica uzavrie a nikto nemá zákonne ani technicky prístup na vykonanie jej zmeny. Zápisnica sa cez volebnú noc nikam osobne nedoručuje. Nepodpísanie zápisnice členom komisie nemá vplyv na jej platnosť. Členovia, ktorí majú výhrady, ich môžu vyznačiť v zápisnici.

globsec zelenskyj Čítajte viac Keby inštitúcie robili, čo majú, ľudia by im dôverovali. Na Slovensku rastie podhubie dezinformácií

Výsledky za jednotlivé volebné okrsky kontroluje príslušná okresná volebná komisia, ktorá v prípade podozrivých údajov informácie overí u okrskovej komisie. Ak okrsková komisia zistí, že sa pomýlila napríklad pri vpisovaní údaja o počte voličov, okresná volebná komisia nepublikuje zápisnicu a okrsková volebná komisia musí svoju zápisnicu opraviť, znova podpísať a znova odoslať do systému.

Po uznaní okrskových výsledkov okresnou volebnou komisiou Štatistický úrad prostredníctvom systému IVIS vykoná sumarizáciu schválených údajov. Sumarizované výsledky priebežne zverejňuje na svojom webovom sídle, čím je zabezpečená verejná kontrola zo strany voličov aj kandidujúcich politických strán.

Po schválení výsledkov za všetky okrsky v príslušnom obvode okresnej volebnej komisie je vygenerovaná zápisnica okresnej volebnej komisie. Tá sa následne odošle na odsúhlasenie štátnej volebnej komisii. Po zosumarizovaní všetkých výsledkov sa vygenerujú celoštátne výsledky v podobe zápisnice štátnej volebnej komisie. Po ich schválení a podpísaní zápisnice sú oficiálne vyhlásené výsledky volieb. Následne sú na webe Štatistického úradu SR publikované podrobné výsledky až na úroveň volebných okrskov.

SR VAIA výskum inovácie stratégia predstavenie BAX Čítajte viac Ódor zostal na Slovensku lebo videl možnosť zmeny. Cieli na budúcnosť

„Samotné sčítavanie prebieha výlučne v informačnom systéme počnúc od začiatku druhej fázy. Vstup niekoho do zápisnice je nielen zákonne, ale aj technicky nemožný. Upravovať zápisnicu môžu na základe pridelených prístupových práv výlučne členovia okrskovej volebnej komisie,“ spresnila Chmelová.

„Transparentný systém viacnásobnej kontroly znemožňuje, aby v ktorejkoľvek fáze sčítavania a sumarizácie výsledkov dochádzalo k neoprávnenému zasahovaniu alebo úmyselnej manipulácii výsledkov volieb,“ dodala Chmelová.

© Autorské práva vyhradené

103 debata chyba
Viac na túto tému: #Jaroslav Naď #Eduard Heger #strana Demokrati #predčasné voľby 2023