Práve útočník, ktorý zabil v Bratislave dvoch nevinných ľudí, sa na twitterovom účte k streľbe prihlásil a zverejnil aj svoj „manifest”. Podpísaný je na ňom ako J.K. a okrem iného ďakuje „kolektívu Terrorgramu”. „Vy viete, kto to ste. Ďakujem vám za úžasné texty a umenie, za politické texty, praktické návody,” napísal.
A desivý kolektív sa mu odmenil. „Toto je veľká vec, ale ak ste o tom ešte nepočuli, 12. októbra 2022 svätý Juraj Krajčík, Tarrantov šiesty žiak a prvý svätý Terrorgramu, zverejnil svoj manifest online predtým než postrieľal bu****ov v LGBT kaviarni v Bratislave na Slovensku,” cituje Huffpost 33-ročnú Dallas Erin Humberovú z Kalifornie, patriacu medzi ideologických lídrov Terrorgramu. Ide o dlhoročnú neonacistku, ktorá v tomto nebezpečnom podhubí načítava do zvukovej podoby ideologické texty a komentuje videá. Podľa Huffpostu mohla vraha z Bratislavy svojím dielom inšpirovať.
Propaganda adorujúca vrahov
Kolektív Terrogramu je podľa Huffpostu srdcom medzinárodného neonacistického akceleracionistického hnutia, najextrémnejšej verzie bielych rasistov, ktorí obhajujú použitie smrtiaceho násilia a deštrukcie, aby urýchlili rozpad spoločnosti. Predstavujú si, že po tom vystavajú nový čisto biely svet. „Kolektív produkuje propagandu – audioknihy, videá, meme, ktoré rozširuje do sveta dúfajúc, že inšpiruje ďalšieho vraha z Christchurchu, ktorý zavraždil 51 moslimov v dvoch mešitách, ďalšieho strelca z El Paso, ktorý zabil 22 hispáncov vo Walmarte, strelca z Pittsburgu, ktorý zastrelil 11 Židov v synagóge či zabijaka z Buffala, ktorý pripravil o život 10 čiernych Američanov v potravinách,” píše Huffpost.
Vo svojej zvrátenosti nazývajú tieto monštrá svätými. „Veria, že ak urýchlia deštruktívne procesy, tak dosiahnu svoj cieľ – zánik spoločnosti. A potom vzniknú štruktúry, ktoré budú odlišné od demokracie, s totalitárnymi znakmi. Je to fénixovský mýtus a nástrojom urýchlenia je pre nich teror,” vysvetľuje bezpečnostný analytik Radovan Bránik.
Podľa neho sú akceleracionisti, čo sa týka možnosti skorého odhalenia a zabránenia teroristickým útokom, nebezpečnejší ako klasické neonacistické hnutia v Európe práve tým, že ide skôr o jednotlivcov, ktorí sa naživo nestretávajú v skupinách. „V Bratislave dokázal jeden chlapec s podporou anonymných darebákov za tri roky zo seba urobiť monštrum, ktoré vraždilo,” vraví. Vysvetľuje, že podľa odhadov sú len v Spojených štátoch tisíce akceleracionistov.
S písaním mu niekto pomohol
Z analýzy vrahovho manifestu, ktorú spracovalo Konzorcium na výskum akceleracionizmu , vyplýva, že na jeho napísanie nebol sám. „Myslíme si, že niektoré časti manifestu a niektoré tweety sa zdajú byť skôr od autora, ktorého rodným jazykom by mala byť angličtina, pravdepodobne staršieho, vzdelaného a zo Spojených štátov, než od 19-ročného Slováka, ktorý nikdy nežil mimo rodnej krajiny. Máme podozrenie, že tento neznámy autor má napojenie na Terrorgram,” píše sa v analýze.
Autori tiež vysvetľujú, že Terrorgram nie je štruktúrovaný priestor s nejakou hierarchiou či ústrednou autoritou. No na rozdiel od iných útočníkov si ten slovenský „vyslúžil” oslavovanie. A upozorňujú, že napriek tomu, že akceleracionizmus sa najviac prejavuje v severnej Amerike, „Krajčíkov útok ukazuje, že táto teroristická hrozba je globálnym trendom a ľahko môže prísť aj z komunít, kde to neočakávame či od jednotlivcov…” Podľa autorov tiež dokazuje, akú dôležitosť majú šifrované fóra v procese radikalizácie jednotlivca.
Ešte vyšetrujú
Zaujímalo nás preto, či slovenské orgány činné v trestnom konaní spolupracujú na vyšetrení aj s tými americkými. „Trestné stíhanie prebieha, vo veci sa koná. Orgány činné v trestnom konaní čakajú na doručenie znaleckých posudkov, ktoré budú následne analyzované a orgány činné v trestnom konaní rozhodnú o ďalšom postupe,” reagovala stroho generálna prokuratúra, ktorá stíha skutok na Zámockej ako terorizmus.
Podľa našich zdrojov sa však na pátraní má podieľať aj FBI či nemecké orgány. Tie kvôli poďakovaniu v manifeste pre nemeckého občana, ktorý vraj útočníkovi zabezpečil muníciu a pomohol s financovaním útoku.