Prezidentka odovzdala poverovacie listiny novým veľvyslancom

Prezidentka Zuzana Čaputová odovzdala vo štvrtok v Prezidentskom paláci poverovacie listiny štyrom novým veľvyslancom SR. V Albánsku bude pôsobiť Albín Otruba, v Chorvátsku Hana Kováčová, veľvyslankyňou v Kanade bude Viera Grigová a veľvyslancom Stálej misie pri OSN, OBSE a iných medzinárodných organizáciách sa stane Peter Burian.

, 01.06.2023 13:30
otruba, kováčová, grigová, burian, veľvyslanci Foto: ,
Zľava: Dezignovaný veľvyslanec SR v Albánskej republike Albín Otruba, dezignovaná veľvyslankyňa SR v Chorvátskej republike Hana Kováčová, dezignovaná veľvyslankyňa SR v Kanade Viera Grigová a dezignovaný veľvyslanec SR a vedúci stálej misie OSN a OBSE a iných medzinárodných organizácií Peter Burian.
debata (2)

Všetci majú podľa hlavy štátu bohaté skúsenosti z ich dlhodobého pôsobenia v diplomatickej službe a preto verí, že sú tou správnou voľbou na posty vedúcich misií v krajinách ich budúceho pôsobenia.

Hlava štátu podotkla, že Otruba bude viesť zastupiteľský úrad v čase, keď treba naplno rozvinúť potenciál vzťahov s Albánskom. Nové možnosti sa podľa nej črtajú najmä v oblasti prehlbovania obchodnej spolupráce. „Je v záujme celoeurópskej bezpečnosti a prosperity, aby podobne ako iné krajiny regiónu západného Balkánu táto krajina po splnení podmienok a naplnenia reforiem vstúpila do Európskej únie,“ uviedla.

Chorvátsko je podľa prezidentky dlhodobo významným partnerom Slovenska. Podotkla, že spolupráca krajín nabrala na dynamike aj vzhľadom na potrebu Slovenska diverzifikovať dodávky ropy a plynu. Dôležitá je tiež podľa nej podpora Slovákov, ktorí v Chorvátsku každoročne dovolenkujú. „Verím, že počas vášho pôsobenia sa vám podarí prehĺbiť spoluprácu aj v oblasti inovácií, informačných a zelených technológií,“ povedala Čaputová.

Čaputová: Slovensko čelí dezinformáciám o voľbách
Video
TV Pravda

Vyzdvihla aj dobré vzťahy s Kanadou, v ktorej zároveň žije jedna z najväčších krajanských komunít Slovenska. „Potenciál vzájomnej bilaterálnej spolupráce našich krajín je veľký, ale nie úplne naplnený,“ skonštatovala hlava štátu. Verí, že Grigovej sa podarí prehĺbiť dialóg a výmenu aj v oblasti obchodu, investícií, inováciách či vedeckej spolupráci.

Čaputová zdôraznila, že Burian do funkcie nastupuje, keď ruská vojenská agresia voči Ukrajine oslabuje medzinárodný mierový poriadok. Podotkla, že ide o výzvy, ktoré sa týkajú aj činnosti OSN a OBSE. „Verím, že práve v tomto náročnom období vložíte vaše bohaté diplomatické skúsenosti do presadzovania záujmov Slovenska tak, aby naša Stála misia SR pod vaším vedením prispela k obnoveniu funkčnosti a efektívnosti týchto organizácií a znovunastoleniu mierového poriadku v Európe,“ povedala prezidentka.

Macron čaputová Čítajte viac Čaputová privítala Macrona. Vyzdvihli strategické partnerstvo krajín
2 debata chyba
Viac na túto tému: #veľvyslanci #Zuzana Čaputová