Hlava štátu navrhuje posunúť účinnosť zákona na 1. september 2025 bez ohľadu na typ základnej školy a bez ohľadu na to, či škola disponuje telocvičňou. Vetovať zákon sa rozhodla aj na základe odborných stanovísk.
Prezidentka je presvedčená o tom, že problematika úpravy počtu hodín telocviku má byť predovšetkým odbornou a nie politickou otázkou, aby bolo možné posúdiť a zohľadniť personálne, priestorové a materiálno-technické zabezpečenie škôl.
Hlava štátu sa rozhodla zákon vrátiť aj na základe odborných stanovísk ministerstva školstva, Štátnej školskej inšpekcie, predstaviteľov profesijných organizácií regionálneho školstva a Odborového zväzu školstva, ktoré jej boli doručené.
„Vyplýva z nich, že schválený zákon by bol v praxi s účinnosťou od 1. septembra 2023 nevykonateľný aj pre tie školy, ktoré majú prístup k telocvični, a spôsobil by závažný zásah do výchovno-vzdelávacej činnosti škôl,“ uviedol hovorca.
Čítajte viac Poslanci schválili povinnú tretiu hodinu telesnej výchovy na ZŠZvýšením počtu hodín telesnej a športovej výchovy by podľa Čaputovej došlo k zníženiu hodín v iných predmetoch, čo môže mať za následok znižovanie úväzkov učiteľov aj ich miezd. „Naopak, na zabezpečenie zvýšeného počtu hodín telesnej a športovej výchovy by boli potrebné výberové konania na učiteľov telesnej a športovej výchovy, ktorých je už teraz nedostatok,“ skonštatoval v stanovisku Strižinec.
Hlava štátu upozornila na to, že podľa dát Štátnej školskej inšpekcie až polovica škôl nemá vlastnú telocvičňu. Na prijatie potrebných zmien teda školy potrebujú viac času.
Prezidentka má voči zákonu aj ústavnoprávnu výhradu týkajúcu sa odkladu jeho účinnosti. Tvrdí, že v zákone sa rozdielne zaobchádza s cirkevnými školami v porovnaní s ostatnými základnými školami. Odôvodnenie tejto úpravy považuje za nedostatočné.
SaS víta veto prezidentky
Strana SaS víta rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej vetovať novelu školského zákona, ktorou sa mala zaviesť na školách tretia hodinu telocviku už od 1. septembra 2023.
„V tomto momente si vydýchli takmer všetci riaditelia škôl, ktorí už chystali rozvrh na ďalší školský rok. Tento nesystémový krok z dielne poslancov OĽaNO nútil školy pridať tretiu hodinu telocviku bez ohľadu na to, či škola má telocvičňu alebo nemá,“ uviedol podpredseda SaS a exminister školstva Branislav Gröhling. Žiaci by tak podľa neho prišli o potrebné hodiny angličtiny, nemčiny či matematiky „výmenou za cvičenie na chodbe“.
Politici by podľa SaS nemali takto zasahovať do vyučovacieho procesu. „Veríme, že v parlamente sa nenájde väčšina, ktorá by veto prezidentky prelomila,“ dodal Gröhling.
Novelu školského zákona z dielne OĽaNO schválili poslanci v máji. Účinnosť má byť posunutá pre školy, ktoré k 31. augustu nemajú prístup k telocvični z dôvodu možnosti dobudovania chýbajúcej školskej infraštruktúry. Novela má pre ne platiť od 1. septembra 2025. Rovnako sa takto odložila účinnosť aj pre štvrtý ročník cirkevných škôl. Tieto majú k dispozícii len jednu disponibilnú hodinu, ktorú väčšinou využívajú na predmet náboženstvo.
Čítajte viac Tri hodiny telesnej sú podľa Horeckého trestuhodne málo. Minister hlási návrat k “osvedčeným formám” z minulosti