Darujte krv, ak môžete. Zásoby týchto krvných skupín sú hraničné

Národná transfúzna služba (NTS) SR aktuálne eviduje hraničný stav zásob krvných skupín A, B a 0 s negatívnym Rh faktorom. Pre TASR to uviedla riaditeľka marketingu a komunikácie NTS Martina Frigová.

11.06.2023 10:05
SR Košice DFN kvapka krvi darcovstvo onkológia KEX Foto: ,
Dievča drží za ruku otca, ktorý daruje krv počas 16. ročníka podujatia Kvapka krvi pre detskú onkológiu v Detskej fakultnej nemocnici Košice na pracovisku Národnej transfúznej služby v Košiciach 5. júna 2023. Tradičnú kvapku krvi pre detskú onkológiu odštartovali symbolicky počas Medzinárodného dňa detí. Vo všetkých odberných centrách NTS na východnom Slovensku potrvá do konca mesiaca. Vlani sa v rámci tejto kampane uskutočnilo bezmála 1800 odberov, vďaka čomu NTS získala takmer 900 litrov krvi.
debata (6)

„U všetkých ostatných krvných skupín je stav zásob dostatočný. Zásobovanie krvnými prípravkami je plynulé, na základe objednávok nemocničných zariadení,“ dodala.

Darcom krvi sa môže stať každý, kto má 18 až 60 rokov, minimálne 50 kilogramov a spĺňa základné zdravotné požiadavky. Muži môžu krv darovať každé tri a ženy každé štyri mesiace. Všetky aktuálne usmernenia k darovaniu krvi sa nachádzajú na webovej stránke NTS. Objednať sa na odber možno aj online na webe či prostredníctvom mobilnej aplikácie.

darcovstvo krvi, preukaz darcu krvi, darcovstvo krvi, krv Čítajte viac 20-ročná Sára išla po prvýkrát darovať krv. Toto je všedný príbeh z odberného centra
Ako prebieha darovanie plazmy? Aká vysoká je za to finančná odmena v Čechách?
Video
6 debata chyba
Viac na túto tému: #darovanie krvi #Národná transfúzna služba