Mikulec: Česi či Rakúšania už nebudú zavádzať kontroly. Migranti po záhradách na juhu Slovenska nebehajú

Parlament sa okrem rokovania o programovom vyhlásení vlády v týchto dňoch venuje aj téme ilegálnej migrácie. Extrémista Milan Mazurek z Republiky presadil, aby o aktuálnom stave poslancov informoval minister vnútra Ivan Šimko.

15.06.2023 06:05
debata (11)
Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.

Zaradenie tohto bodu podporili aj strany Smer, Hlas a Sme rodina. „Ľudia, ktorí žijú priamo na hraniciach, majú problém. Sťažujú sa. Volajú nám, že im tam pobehujú (nelegálni migranti) priamo po záhradách. Cítia sa ohrození,“ tvrdí Boris Kollár. „Hlas chce hovoriť o tom, ako vidíme nejaké odporúčania a budeme ich pánovi ministrovi Šimkovi počas rozpravy tlmočiť,“ dodáva Peter Pellegrini.

Samotný minister vnútra Ivan Šimko bol pred svojím vystúpením v parlamente na túto tému skúpy na slovo. „Nepatrilo by sa, aby som hovoril veci dopredu,“ povedal novinárom. Informovať poslancov a verejnosť o situácii by mal hneď v úvode štvrtkového rokovacieho dňa zasadnutia národnej rady.

Predchodca v jeho kresle Roman Mikulec z OĽaNO však považuje otváranie témy na parlamentnej pôde za neopodstatnené a účelové strašenie občanov pred voľbami. „Nie je pravdou, že by v desiatkách alebo v stovkách migranti chodili po záhradách a nebodaj niečo robili ľuďom. Nebol dosiaľ oznámený ani jeden bezpečnostný incident,“ ozrejmil pre podcast denníka Pravda Mikulec.

Aj podľa Tomáša Valáška z Progresívneho Slovenska nie je zámer poslancov, ktorí deklarujú, že sa chcú od ministra vnútra iba dozvedieť informácie – úprimný. „Chcú sa zviesť na vlne populizmu, ktorú sa tu úspešne snaží víriť Republika. Jeden poslanec si veľmi teatrálnym spôsobom potreboval urobiť videjko na sociálnej sieti kvôli kampani a kvôli tomu teraz bude vláčiť ministra do parlamentu, aby mu predniesol údaje, ktoré sú bežne dostupné a pokojne sa dali vyriešiť jedným emailom či telefonátom,“ myslí si Valášek.

A hoci Richard Sulík zo Sasky považuje ilegálnu migráciu za aktuálny problém, otváranie tejto témy v parlamente fašistami, vzhľadom na očakávanú úroveň diskusie podľa neho na mieste nie je.
„Debata o migrantoch v parlamente je ako pleseň na nohách. Tiež ju občas máte a musíte sa s ňou vyrovnať,“ glosuje Sulík.

Celé rozhovory so spomenutými politikmi si vypočujte v podcaste denníka Pravda.

Ďalšie podcasty Pravdy

© Autorské práva vyhradené

11 debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #predvolebná kampaň #Počúvajte Pravdu #ilegálna migrácia