Zradení voliči Čaputovej nemusia ísť voliť. Ako to môže zamiešať karty v nadchádzajúcich voľbách?

Či je rozhodnutie Čaputovej nekandidovať chybou, ukážu jej priaznivci. Buď nastane apatia, alebo ich to motivuje a aktivizuje, hovorí v podcaste denníka Pravda politológ Jozef Lenč.

20.06.2023 18:41
debata (40)
Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.

Na ďalších šesť rokov vo funkcii prezidentky už nemám viac síl, oznámila Zuzana Čaputová. „Dokončím posledný rok svojho mandátu a moja služba v tejto funkcii bude naplnená,“ vyhlásila prezidentka.

Naplnili sa tak predpovede z minulého týždňa. Odporcov prezidentky správa určite potešila, jej priaznivci zostali sklamaní, možno až zradení. Mali by však počúvať čo Zuzana Čaputová v prejave povedala, hovorí politológ Jozef Lenč. „V tomto prípade by malo byť pre voličov, ktorí možno budú dnes cítiť sklamanie byť rozhodujúcim, aby sa teraz racionálnejšie a hlavne aktívnejšie pristúpili k sledovaniu politiky,“ odporúča politológ.

Je to výhra Roberta Fica a ďalších extrémistov, napríklad z Republiky či SNS, ktorí na prezidentku útočili, aby ju znechutili? Práve to ako na jej rozhodnutie zareagujú voliči bude podľa politológa Lenča určujúce pri hodnotení, či ide o politickú chybu prezidentky a výhru jej politických odporcov. „Či si to opäť rezignovane a apaticky vysvetlia ako víťazstvo odporcov, alebo naopak ich to motivuje k tomu, aby sa tomu, z ich pohľadu zlu, alebo negatívnej podobe politiky postavili,“ tvrdí Lenč.

Ako jej rozhodnutie ovplyvní predčasné parlamentné voľby? A sú medzi možnými kandidátmi na jej nástupcu či nástupkyňu, o ktorých sa špekuluje takí, ktorí nad ostatnými vyčnievajú? Vypočujte si v podcaste denníka Pravda.

Ďalšie podcasty Pravdy

© Autorské práva vyhradené

40 debata chyba
Viac na túto tému: #Zuzana Čaputová #Počúvajte Pravdu #prezidentské voľby 2024 #predčasné voľby 2023