Minister obrany Sklenár: Čaputová by bola dobrou kandidátkou na šéfku NATO

Prezidentka Zuzana Čaputová by bola "naozaj dobrou kandidátkou" na generálnu tajomníčku NATO. Po rokovaní vlády to uviedol minister obrany Martin Sklenár. Na špekulácie o jej prípadnej kandidatúre reagovať nechcel.

21.06.2023 13:23
Zuzana Čaputová prezidentka Foto: ,
Zuzana Čaputová
debata (43)

„Proces o výbere nového generálneho tajomníka NATO prebieha a záleží od mnohých faktorov, ktoré musia byť rozhodnuté, aby sme mali dohodu všetkých členských krajín,“ povedal Sklenár.

Čaputová: Pokračujúca podpora pre Ukrajinu nás približuje k mieru
Video

Za Slovensko by bolo podľa Sklenára dobré, ak by funkciu zastával niekto, kto pozná situáciu na východnej hranici NATO a na Ukrajine a rozumie dôležitosti obrany a bezpečnosti v krajine.

Zmena na pozícii generálneho tajomníka NATO by mohla nastať na jeseň tohto roka. „Dohoda sa len kreuje a uvidíme, aká bude záverečná podoba,“ poznamenal minister.

Zuzana Čaputová, oznámenie, kandidatúra, prezidentské voľby Čítajte viac Čaputová bola nádejou, no limitoval ju parlament. Smer a OĽaNO to budú interpretovať ako svoje víťazstvo

Súčasný generálny tajomník Jens Stoltenberg aktuálne na pozícii nadsluhuje. „Dobre vykonáva svoju funkciu a aj vzhľadom na to, čo sa deje na Ukrajine, sa krajiny rozhodli, aby bolo jeho funkčné obdobie niekoľkokrát predĺžené,“ povedal Sklenár. Očakáva, že možnosť predĺženia jeho mandátu už nebude.

Čaputová na Globsecu: Čas aj pravda sú na strane demokracie
Video
43 debata chyba
Viac na túto tému: #Zuzana Čaputová