Festival sa tento rok venuje predovšetkým téme 30. výročia rozdelenia spoločného štátu a česko-slovenským vzťahom. Prezidenti na diskusii v priestoroch vily Tugendhat v úvode hovorili o téme ľudskosti.
Čaputová pripomenula svoje vyjadrenie zo septembra 2021 pri príležitosti návštevy pápeža Františka v Bratislave. „Svet čelí krízam a jediný spôsob, ako ich zvládnuť, je spolupráca. Jediné, čo potrebujeme, je ľudskosť,“ uviedla Čaputová. „Sme odkázaní žiť spolu a bez pochopenia a vzájomného porozumenia to nedokážeme.“
Človek si podľa Pavla vždy môže zachovať vlastnú slušnosť bez ohľadu na to, v akom prostredí žil a bol vychovávaný. „To, že sa k ostatným správa podľa zásad, ktoré považuje za správne a snaží sa to, čo okolo neho správne nie je, aspoň v rámci svojich možností meniť,“ povedal.
Nebolo by úprimné hrať hry
Čaputová odpovedala aj na otázku o svojom rozhodnutí neuchádzať sa v budúcoročných prezidentských voľbách o znovuzvolenie. „Zvážila som svoje sily, zvážila som svoje možnosti vykonávať tak zodpovedný mandát. Po tomto starostlivom vyhodnotení som sa rozhodla, že by nebolo úprimné hrať hry, tvrdiť niečo iné sebe a aj ľuďom, ktorí mi dôverujú, a uznať to, že bude lepšie, ak Slovensko v tej funkcii povedie niekto s novými silami,“ uviedla. Pripomenula, že SR sa nachádza v ťažkom období a doterajšie štyri roky jej pôsobenia vo funkcií boli veľmi výnimočné, pretože v piatom roku svojho mandátu vymenuje piatu vládu.
Pavel vyjadril ľútosť nad rozhodnutím Čaputovej neuchádzať sa o znovuzvolenie. „S pani prezidentkou sa mi spolupracuje veľmi dobre a takých ľudí nestretnete v živote mnoho,“ povedal. Jej dôvody však chápe. „Nikdy som nepochyboval o tom, že svoj úrad vykonáva so stopercentným nasadením a také nasadenie si vyžaduje množstvo energie,“ uviedol.
Vo vile Tugendhat sa 26. augusta 1992 stretli premiéri Vladimír Mečiar a Václav Klaus a dohodli sa na rozdelení ČSFR na dva samostatné štáty.