Na takmer celom území Slovenska platia výstrahy pred búrkami i horúčavami

V južných okresoch a na strednom Slovensku sa môže teplota v piatok vyšplhať na 34 stupňov Celzia. Na väčšine územia krajiny hrozia búrky. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa.

23.06.2023 16:43
debata

V južných okresoch a na západnom Slovensku od 14.00 h do 18.00 h upozorňujú meteorológovia v rámci výstrahy prvého stupňa na vysoké teploty. „Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ informuje ústav.

Studený front utne horúčavy. Bude veterný a búrlivý
Video
Zdroj: TV Pravda

S búrkami treba rátať takmer na celom území krajiny s výnimkou západného Slovenska. Výstraha prvého stupňa platí do sobotňajšej (24. 6.) polnoci. Búrky môžu byť spojené s prudkými lejakmi, pri ktorých môžu úhrny zrážok dosiahnuť 20 až 30 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.

Pre severovýchodné okresy najvyššie výstrahy pred búrkami a povodňami

Búrky sprevádzané prívalovým dažďom a silnými nárazmi vetra v piatok popoludní hrozia na východnom Slovensku a taktiež vo východných častiach Banskobystrického a Žilinského kraja. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje na to, že najrizikovejšia situácia je na severnom Spiši a Šariši. Pre okresy Medzilaborce, Svidník, Stropkov, Bardejov, Sabinov, Stará Ľubovňa vydali meteorológovia do 18.00 h najvyššiu výstrahu 3. stupňa pred búrkami.

Nemecko Počasie Búrky, dažde, zničené auto Čítajte viac Silné búrky drancovali Nemecko aj Česko. Zničené sú budovy aj autá

„Počas búrok môžu spadnúť zrážky s úhrnom 50 až 60 milimetrov v priebehu 30 minút, nárazy vetra môžu dosiahnuť 90 až 125 kilometrov za hodinu, rovnako môžu padať krúpy s priemerom päť centimetrov,“ upozornili meteorológovia. „Intenzita javov je extrémne vysoká a predpokladá sa, že spôsobia veľké materiálne škody, rovnako môžu ohroziť aj ľudské zdravie,“ dodali.

Silná búrka v Bratislave, lejak ako z krhly
Video
Zdroj: TV Pravda

V ostatnej časti východného Slovenska i vo východných okresoch Banskobystrického kraja platí výstraha 2. stupňa pred búrkami, varovanie platí do polnoci.

Pre okresy na severnom Spiši a Šariši vydal SHMÚ aj najvyššiu hydrologickú výstrahu pred povodňami. Do 18.00 h platí pre okresy Stará Ľubovňa, Bardejov, Sabinov a Svidník. Pre okresy Poprad, Stropkov a Medzilaborce vyhlásili výstrahu 2. stupňa.

„Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín,“ upozornil SHMÚ, ktorý v tejto súvislosti nevylučuje ani výskyt povodňových javov mimo tokov – zatopenie pivníc a suterénov, podchodov či podjazdov či podmytie ciest alebo stekanie vody zo svahov.

debata chyba
Viac na túto tému: #SHMÚ #búrky #povodne