Ústavný súd odmietol sťažnosť Sokolian v spore o kataster pozemkov pod U.S. Steel

Ústavný súd odmietol sťažnosť obce Sokoľany v okrese Košice-okolie v dlhoročnom spore o kataster pozemkov pod oceliarňami U. S. Steel. Pozemky tak definitívne patria do katastrálneho územia mesta Košice a mesto je aj správcom dane z nehnuteľností v tejto lokalite. V danej veci prebiehalo viacero súdnych konaní a celý spor trval 26 rokov.

25.06.2023 11:50 , aktualizované: 12:51
ustavny sud Foto:
Sídlo Ústavného súdu v Košiciach
debata

Ústavný súd o sťažnosti rozhodol na neverejnom zasadnutí 14. júna. Sokoľany podali ústavnú sťažnosť proti rozsudkom Krajského súdu v Košiciach z apríla 2019 a Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR z decembra 2022, ktoré rozhodli v prospech mesta Košice.

Z týchto verdiktov vyplýva, komu má U. S. Steel a jeho dcérske spoločnosti, ako aj ďalší podnikatelia v území s veľkosťou 700 hektárov platiť daň z nehnuteľností.

O pričlenení časti katastrálneho územia bývalého okresu Košice-vidiek ku krajskému mestu rozhodol ešte v roku 1979 bývalý okresný národný výbor a následne aj krajský národný výbor pre výstavbu Východoslovenských železiarní.

Sokoľany, ktoré boli vtedy časťou obce Hutníky, neskôr argumentovali, že sa tak stalo bez súhlasu dotknutých obcí. Obec Sokoľany v roku 1997 na základe reštitučných ustanovení katastrálneho zákona podala návrh na zmenu hraníc katastra a žiadala pričlenenie územia.

Katastrálny odbor Okresného úradu Košice-okolie najprv pririekol pozemky k Sokoľanom, čo mesto súdne napadlo. Podľa verdiktu krajského súdu z roku 2019 však obec Hutníky v roku 1979 súhlasila s územnými zmenami, a preto dotknuté územie patrí do košického katastrálneho územia Železiarne. Okresný úrad Košice-okolie napokon 29. mája 2023 zamietol návrh na zmenu hranice medzi Sokoľanmi a mestom.

„Dane, ktoré v tomto katastri boli roky sporné, sa stávajú súčasťou mesta Košice a práve v ťažkom období, ktoré prežívame, to mestu isto pomôže,“ povedal v januári po verdikte NSS košický primátor Jaroslav Polaček. Pre mesto ide ročne o príjem v sume takmer dva milióny eur. Pre obec Sokoľany s výrazne nižšími sadzbami dane by to bolo viac ako 700-tisíc eur.

Starosta Sokolian Ľuboš Janke vnímal verdikt NSS kriticky. „Čo sa týka ďalšieho postupu, určite použijeme všetky právne kroky, aby sme sa ako obec v tejto veci vedeli obhájiť,“ skonštatoval v januári. Aktuálne uviedol, že rozhodnutie Ústavného súdu im zatiaľ neprišlo.

debata chyba
Viac na túto tému: #U.S. Steel