Kollár bude po troch rokoch opäť čeliť odvolávaniu. Musí odísť z politiky, vyhlásila Letanovská

Nezaradení poslanci okolo Eduarda Hegera vyzbierali dostatok podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze národnej rady, na ktorej chcú odvolávať predsedu parlamentu Borisa Kollára. Podpisy už odovzdali v podateľni národnej rady, celkovo sa im ich podarilo získať 34. Kollár čelí kritike za násilie na bývalej partnerke Barbore Richterovej. Predsedu NR SR budú odvolávať v utorok 4. júla o 14.00.

28.06.2023 10:20 , aktualizované: 13:04
Boris Kollár Foto: ,
Boris Kollár
debata (171)

Máme vyzbierané podpisy a ideme zvolať mimoriadnu schôdzu, uviedla volebná líderka Demokratov Andrea Letanovská. Apelovala na poslancov, aby rozhodli podľa svojho morálneho kompasu, a aby nemysleli na budúce koalície. „Ženy sa nebijú nikdy. Nikým, ani predsedom parlamentu. Boris Kollár musí odísť z politiky,“ vyhlásila Letanovská.

„Podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze k odvolaniu Borisa Kollára z funkcie sú odovzdané! A to je len začiatok,“ informovala na sociálnej sieti.

heger, nicholsonová Čítajte viac Zbil ženu, nestojte vedľa neho. Ďuriš Nicholsonová kvôli Kollárovi oslovila arcibiskupa

Očakávali, že sa Kollár ospravedlní

Ako povedala Anna Mierna, oslovovali zástupcov bývalej vládnej koalície, podpisy hľadala len medzi 95 poslancami. Očakávala, že sa Kollár ospravedlní, no nedošlo k tomu. Predseda parlamentu má sedem dní na to, aby zvolal schôdzu, pokračovala.

Mierna ozrejmila, že 15 podpisov mali z klubu Demokrati, 11 dostali od Sasky, piatimi podpismi im prispeli poslanci OĽaNO a priatelia. Pridali sa aj zástupcovia Progresívneho Slovenska a Za ľudí.

Heger zopakoval, že ženy sa nebijú nikdy. „Chceme, aby národná rada vyslala tento signál a odsúdila akékoľvek násilie páchané na ženách, alebo akékoľvek páchané násilie,“ povedal Heger.

„Na to, aby schôdza mohla zbehnúť, musí byť otvorená a musí byť schválený program. Konečný verdikt bude zakončený tým, keď národná rada odsúdi násilie páchané na ženách a jeho obhajovanie tým, že odvolá predsedu parlamentu Borisa Kollára,“ uviedol expremiér. Očakáva, že sa otvorí schôdza a schváli program.

Avizoval, že sa plánujú zhovárať s každým poslancom bývalej vládnej koalície a presviedčať ich, aby sa postavili na správnu stranu.

„Signál, že sa pokúša obhájiť neobhájiteľné je veľmi zlý signál na akúkoľvek spoluprácu,“ odpovedala Letanovská na otázku o povolebnej spolupráci.

Líderka kandidátky hovorí, že ak by sa Kollár priznal, ospravedlnil a považoval bitku Richterovej za chybu, zaoberali by sa otázkou, prečo sa kauza prevalila po 12 rokoch tesne pred parlamentnými voľbami. „Dnes sa nerozprávame, že ju udrel v afekte, ale že to nepovažuje za chybu a urobil by to znova,“ pripomenula Letanovská. Mierna ju doplnila, že nereagujú na bulvár, tému priniesol na pôdu parlamentu Kollár.

Kollár čelil odvolávaniu už v minulosti. Dôvodom bola kauza jeho diplomovej práce, predseda Sme rodina totiž čelil podozreniu z plagiátorstva. Za jeho odvolanie v júli 2020 hlasovali len piati poslanci.

kollár krajniak grendel Čítajte viac Kollár zostáva predsedom parlamentu

Kolíková: Saska je za odvolanie

Jana Bittó Cigániková zo Sasky reagovala, že sa pod zvolanie mimoriadnej schôdze nepodpísala, pretože jej chýbalo systémové riešenie, za ktoré pokladá Istanbulský dohovor. Povedala, že ak bude na schôdzi prítomná, bude hlasovať za Kollárovo odvolanie. Do stredy má však byť odcestovaná. Prekáža jej tiež, že schôdzu zvolávajú Demokrati, ktorí nehlasovali za interrupčnú tabletku alebo pravidelne hlasovali za návrhy poslankyne Anny Záborskej.

Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková zo Sasky už v utorok popoludní potvrdila, že podpisov je dostatok. „Za náš klub je jasné, že my sme za odvolanie,“ povedala.

Mária Kolíková k odvolávaniu Borisa Kollára
Video
Zdroj: TV Pravda
Boris Kollár, Čítajte viac Psychologička: Priznanie Kollára, že udrel ženu, môže byť dvojsečná zbraň

O spore s expartnerkou Barborou Richterovou hovoril Kollár na tlačových konferenciách. Priznal, že ju pred 12 rokmi udrel po tom, ako ohrozila ich dieťa. Odmietol však jej obvinenia, za ktorými vidí kampaň na jeho očiernenie. Kauze jej údajného sledovania sa venoval aj parlamentný výbor na kontrolu SIS. Šéf tajných Michal Aláč vylúčil, že by bola SIS zneužitá na osobné účely ústavného činiteľa. Kollár podal trestné oznámenie na Richterovú a ďalšie neznáme osoby, ktoré podľa jeho slov za kauzou stoja. Šéfa parlamentu vyzvali na odstúpenie viaceré strany. Kollár z funkcie odísť nemieni.

© Autorské práva vyhradené

171 debata chyba
Viac na túto tému: #násilie #ženy #Kollár #odvolávanie #Národná rada