Slovenským pacientom chýbajú lieky, nedostatok je antibiotík aj liekov na depresiu. Radíme ako postupovať

V slovenských lekárňach opäť chýbajú niektoré lieky. Na rozdiel od poslednej krízy, ktorá sa týkala dostupnosti liekov na bolesť a horúčku, v súčasnosti chýbajú napríklad antibiotiká a lieky na psychické ochorenia.

28.06.2023 19:00
debata (4)
Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.

Situácia s dostupnosťou liekov na bolesť a horúčku sa zlepšila. Na slovenskom trhu sú opäť dostupné aj ich pediatrické formy s obsahom ibuprofénu a paracetamolu. Avšak, nedostupnosť niektorých liekov, ako napríklad antibiotík a liekov na psychické ochorenia naďalej pretrváva.

„Chýbajú niektoré penicilínové antibiotiká, napríklad v detských formách, niektoré cefalosporínové antibiotiká, chýbajú niektoré psychiatrické lieky, napríklad s obsahom paroxetímu, takisto niektoré antiepileptiká a je tiež problém s niektorými inzulínmi. Situácia sa dynamicky vyvíja. Ono sa objavia nejaké množstvá, ale nie je možné si vytvárať nejaké enormné zásoby,“ hovorí prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Zároveň upokojuje, že vo väčšine prípadov by sa mal dať nedostatok liekov riešiť. „Niektoré áno, niektoré menej. Napríklad v prípade anti-epileptík a antidepresív vypadli všetci výrobcovia. Pokiaľ pacient nemá zásoby, musí navštíviť lekára, ktorý mu zmení liečbu,“ vysvetľuje Sukeľ.

K obvyklým dôvodom chýbajúcich liekov ako sú nedostatočné výrobné kapacity závodov, problém zvýraznil nedostatok niektorých surovín v súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine. „Ďalším, našim lokálnym, faktorom je vývoz liekov do zahraničia. Nemyslím tým legálny reexport, ale hulvátske skupovanie v lekárňach pochybnými distribučnými firmami, ktoré vznikli len na tento účel,“ tvrdí Sukeľ.

Prezident komory lekárnikov upozorňuje na tento problém už vyše 11 rokov a navrhuje aj pomerne jednoducho realizovateľné riešenia. Prečo s tým napriek tomu kompetentní nič nerobia? „Zrejme lobistická sila subjektov, ktorý sa na tomto biznise podieľajú je taká silná, že zo strany štátnej moci nie je záujem tieto veci riešiť,“ dodáva prezident komory lekárnikov.

Viac o tom ako môžu pacienti postupovať pri hľadaní svojho lieku, o opatreniach, ktoré by pomohli a o dôvodoch, ktoré bránia ich zavedeniu sa dozviete v podcaste denníka Pravda.

Ďalšie podcasty Pravdy

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #lieky #nedostatok liekov #vývoz liekov #Počúvajte Pravdu